Ratuszową rozświetlą LED-y. Będzie jaśniej i bezpieczniej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

28-04-2021

Ratuszową rozświetlą LED-y. Będzie jaśniej i bezpieczniej

Ogłosiliśmy przetarg na modernizację oświetlenia na ul. Ratuszowej. Jeszcze w tym roku stare betonowe latarnie zostaną zastąpione przez nowe słupy z ledowymi oprawami. Będzie jaśniej po zmroku, bezpieczniej i oszczędniej.

Nowe oświetlenie pojawi się na całej ulicy. Zniknie 58 wyeksploatowanych latarni, które są już w bardzo złym stanie technicznym. W ich miejscu stanie 57 nowoczesnych słupów oświetlenia drogowego, a ponadto 21 słupów oświetlenia chodnika. Na wszystkich latarniach zawiśnie łącznie 97 ledowych opraw.

Doświetlimy sześć przejść

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przede wszystkim po zmroku będzie jaśniej. Zmniejszy się również ryzyko wystąpienia awarii, bo inwestycja zakłada wymianę przewodów – ułożonych w ziemi zostanie 940 m nowego okablowania. Redukcji ulegnie zużycie energii elektrycznej, bo oprawy ledowe do zapewnienia lepszego światła potrzebują zdecydowanie mniej prądu niż lampy sodowe.

Wszystkie nowe oprawy (ich temperatura barwowa wyniesie 3000K) będą okrągłe. Tym samym ich stylistyka będzie podobna do zamówionych już ok. 40 tys. opraw, które dostarczy nam zielonogórska firma LUG Light Factory. Te zostaną zamontowane na wszystkich podległych nam drogach do końca 2022 r. LED-y, które zawisną na ul. Ratuszowej, będą posiadały zestandaryzowane gniazda, co umożliwi ich podłączenie do centralnego systemu zarządzania oświetleniem, realizowanym dla nas obecnie przez LUG Light Factory.

W ramach przebudowy oświetlenia na ul. Ratuszowej doświetlonych zostanie sześć przejść dla pieszych bez sygnalizacji: dwie zebry na skrzyżowaniu z ul. Targową i po jednej przy wejściu do zoo, przy skrzyżowaniu z ul. Namysłowską oraz przy wlocie ul. Harnasie, a oprócz tego jedno przejście na skrzyżowaniu ulic Targowej i 11 listopada. Modernizacja obejmie też wymianę dwóch szaf sterujących oświetleniem.

Przetarg na modernizację oświetlenia na ul. Ratuszowej właśnie ogłosiliśmy. Na oferty czekamy do 10 maja. Wybrany wykonawca na przeprowadzenie prac będzie miał pięć miesięcy od dnia zawarcia umowy.

 

Więcej LED-ów

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W 2020 r. wymieniliśmy 669 latarni i zamontowaliśmy 1881 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych (w tym 193 w tunelach). W większości wiązało się to również z poprawą infrastruktury towarzyszącej – ułożeniem nowego okablowania i urządzeń sterujących.

W bieżącym roku w inwestycje z tym związane weszliśmy zdecydowanym krokiem. Na początku kwietnia zakończyliśmy wymianę latarni i lamp na ul. Lubelskiej, gdzie lepszą jasność po zmroku daje 16 ledowych opraw, które zawiesiliśmy na takiej samej liczbie nowych słupów. Niebawem LED-y rozbłysną na pl. Inwalidów, w przypadku którego analizujemy złożone w przetargu oferty. Firma, którą wybierzemy, będzie miała za zadanie wymienić 25 latarni – w miejsce starych i wyeksploatowanych betonowych konstrukcji wstawi tyle samo słupów typu „pastorał warszawski”. Na oferty czekamy zaś w przypadku ul. Przyczółkowej – wybrany w przetargu wykonawca wybuduje oświetlenie na odcinku od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego oraz tuż za nim na ponad 100-metrowym fragmencie w kierunku Południowej Obwodnicy Warszawy.

Powered by Projectic.pl