Nowe latarnie i oprawy na Lubelskiej. Lepszy dojazd pod dworzec - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

09-04-2021

Nowe latarnie i oprawy na Lubelskiej. Lepszy dojazd pod dworzec

Kolejna warszawska ulica doczekała się modernizacji oświetlenia. Właśnie zakończyliśmy prace na Lubelskiej, gdzie wymieniliśmy 16 latarni. Po zmroku już jest tam jaśniej, a w skali roku będzie oszczędniej.

Na ul. Lubelskiej zdemontowaliśmy 16 słupów betonowych. Ponieważ była to tzw. wymiana 1 do 1, wstawiliśmy tyle samo nowych, estetycznych latarni stalowych w szarym kolorze. Miejsce opraw sodowych zajęły oprawy ledowe, które pochłaniają mniej prądu, a posiadają lepsze parametry oświetleniowe – ich temperatura barwowa wynosi 3 tys. kelwinów (barwa ciepła). Dzięki temu wzrósł poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnym spadku poboru energii elektrycznej. W skali roku pozwoli to na znaczne ograniczenie kosztów.

Prace, w ramach kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście, przeprowadziliśmy na głównym odcinku ul. Lubelskiej – od ul. Grochowskiej do wjazdu na pętlę autobusową przy Dworcu Wschodnim. To ważny fragment, bo stanowi m.in. dojazd i dojście na pociąg dla wielu podróżnych. Dotychczas LED-y oświetlały im drogę po zmroku jedynie wokół pętli, gdzie prace modernizacyjne związane z oświetleniem poczyniliśmy kilka lat temu.

Co dalej?

Ul. Lubelska była pierwszą w tym roku, na której wymieniliśmy oświetlenie. Niebawem nowe LED-y rozbłysną w kolejnych miejscach. Jednym z nich jest pl. Inwalidów, w przypadku którego pod koniec marca ogłosiliśmy przetarg – na oferty czekamy do 12 kwietnia. Firma, którą wybierzemy, będzie miała za zadanie wymienić 25 latarni – w miejsce starych i wyeksploatowanych betonowych konstrukcji wstawi tyle samo słupów typu Pastorał Warszawski.

Obecnie trwają prace na ulicach Sokratesa i Przy Agorze. Na razie wiążą się z układaniem okablowania w ziemi pod montaż nowych latarni z LED-owymi oprawami. Te powinny zostać zainstalowane jeszcze wiosną. Zakończy to tym samym modernizację oświetlenia w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, dzięki któremu w 2020 r. „rozjaśniliśmy” 9 ulic i 2 węzły drogowe. W sumie w zeszłym roku wymieniliśmy 669 latarni i zamontowaliśmy 1881 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych (w tym 193 w tunelach). W większości wiązało się to również z poprawą infrastruktury towarzyszącej – ułożeniem nowych przewodów i montażem urządzeń sterujących.

 

Więcej LED-ów

Ale zmian oświetleniowych będzie jeszcze więcej. Pod koniec 2020 r. rozstrzygnęliśmy przetarg na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całej Warszawie. Będzie to największa tego typu operacja w Polsce – dokona jej firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Zaprojektuje, a następnie dostarczy i do końca 2022 r. zamontuje dedykowane dla naszego miasta ledowe lampy wszędzie tam, gdzie zamiast nich wciąż świecą sodowe. Ten sam wykonawca jeszcze w tym roku dostarczy nam także 2314 opraw LED pod ich montaż na węzłach drogowych.

Powered by Projectic.pl