Bliżej zielonej „obwodnicy” Gocławia. Korzystne oferty w przetargu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-09-2021

Bliżej zielonej „obwodnicy” Gocławia. Korzystne oferty w przetargu

Trzy firmy, których oferty zawierają się w przedziale od 2,1 do 2,9 mln zł, zgłosiły się w przetargu na zazielenienie tzw. obwodnicy Gocławia. Cztery tworzące ją ulice jeszcze w tym roku zostaną obsadzone m.in. 208 drzewami. Będzie to kolejna część miasta, którą wzbogacimy o nowe rośliny i upiększymy dla mieszkańców.

Oferty złożyły AG-Complex z Warszawy (2 mln 972 tys. zł brutto), Palmett z Warszawy (2 mln 843 tys. zł brutto) i Sorted z Piaseczna (2 mln 106 tys. zł brutto). Nadesłane propozycje finansowo są korzystne – już rozpoczęliśmy ich analizę, aby rozstrzygnąć przetarg do końca września. Od daty podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 40 dni na wywiązanie się z powierzonego zadania.

20 ogrodów, 208 drzew i tysiące krzewów 

Chodzi o zagospodarowanie przestrzeni czterech ulic stanowiących „obwodnicę” Gocławia, które już od wielu miesięcy przechodzą kompleksową zmianę. W zeszłym roku na ul. Jugosłowiańskiej wyremontowaliśmy chodnik i wytyczyliśmy brakujący fragment drogi dla rowerów, a w tym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczyliśmy pasy do parkowania i pasy rowerowe, poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo na ul. Meissnera wymieniliśmy nawierzchnię. Jeszcze w tym roku analogiczne zmiany chcemy wdrożyć na ul. Abrahama – kilka dni temu podpisaliśmy umowę z wykonawcą. 

Ulice w mieście powinny być nie tylko bezpieczne i wygodne. Staramy się też, aby były jak najbardziej zielone. Zieleń daje cień, oczyszcza powietrze, łagodzi wpływ upałów i chroni przed podtopieniami podczas nawalnych deszczy. Poprawia też estetykę przestrzeni. I dlatego tzw. obwodnicę Gocławia chcemy wzbogacić o nowe drzewa, krzewy, byliny i trawy.

                               Ul. Meissnera zostanie wzbogacona o m.in. 85 drzew i 11 ogrodów deszczowych.

 

W ramach przetargu na Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafi łącznie 208 drzew – 103 grusze drobnoowocowe, 61 lip drobnolistnych, 42 jesiony pensylwańskie i dwa jarzęby szwedzkie. Na ul. Umińskiego posadzimy 39 drzew, na ul. Abrahama – 81, na ul. Meissnera – 85, a na ul. Jugosłowiańskiej – 3.

W wielu miejscach posadzone zostaną mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdą się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 46 tys. 494 rośliny. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdobimy także trawami – prosem rózgowatym ‘Heavy Metal’.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawią się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Będą składać się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu się będzie odprowadzany do kanalizacji. Zostaną utworzone w miejscu utworzonych przy wyjazdach z dróg osiedlowych powierzchni wyłączonych z ruchu, już wyłożonych drobnymi kamieniami. Ogrodów deszczowych powstanie łącznie 20 – 11 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 3 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 348 m kw. Posadzimy w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra ‘Variegata’, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.

                               Na ul. Umińskiego m.in. utworzymy 6 ogrodów deszczowych i posadzimy 39 drzew.

 

Lipa na inaugurację 

Tym samym „obwodnica” Gocławia stanie się w tym roku kolejną częścią miasta, którą wzbogacimy o dużą ilość zieleni. Nowe rośliny upiększą przede wszystkim Śródmieście. W ramach Nowego Centrum Warszawy stanie tam 118 drzew – proces ten zainaugurowali w poniedziałek prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski, którzy po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej przy pl. Defilad posadzili pierwszą z 38 przewidzianych w tej lokalizacji lip srebrzystych ‘Varsaviensis’.  

Na południe od tego miejsca trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Choć wiąże się głównie z poprawą komfortu pieszych i rowerzystów (budowa przejść i przejazdów rowerowych), obejmuje także zieleń – na samym rondzie i w narożnikach stanie 58 drzew. Z kolei narożniki skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, gdzie prowadzone są prace modernizacyjne, zostaną ozdobione nowymi roślinami, m.in. ostnicą i ożanką. 

W zieleń ubrany zostanie również tzw. Plac Pięciu Rogów, który z każdym dniem nabiera docelowego wyglądu. Staną na nim wysokie na 8-9 metrów 22 klony polne. Cały plac przemieni się zaś w strefę pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdem mieszkańców. 

W sumie w tym roku w samym centrum miasta stanie 118 nowych drzew. Obszar, jaki zajmą posadzone wraz z nowymi krzewami i bylinami, będzie dorównywał rozmiarowi boiska piłkarskiego wraz ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl