Kolejna ulica z nowym oświetleniem. Tym razem na Bielanach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

29-06-2021

Kolejna ulica z nowym oświetleniem. Tym razem na Bielanach

Kończymy modernizację oświetlenia w ramach projektu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Na ul. Przy Agorze w miejsce 56 starych latarni wstawiliśmy 60 nowych, na których zamontowaliśmy ledowe oprawy. Trwają też prace na ul. Sokratesa, gdzie zaczęliśmy wymianę słupów oświetleniowych.

Przy Agorze to główna ulica bielańskiego osiedla Wrzeciono. Nie tylko rozprowadza z niego ruch, ale także łączy Wawrzyszew z ul. Marymoncką, umożliwiającą dojazd na Młocin lub do dzielnicy Żoliborz. Dlatego ujęliśmy ją na liście tych podległych nam dróg, na których w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” poprawimy jasność po zmroku.

Lamp więcej, ale będzie oszczędniej

Modernizacja oświetlenia ruszyła wiosną. Najpierw przeprowadziliśmy prace ziemne, związane z układaniem okablowania. Następnie przystąpiliśmy do montażu słupów oświetleniowych. 60 latarni zastąpiło dotychczasowych 56 starych, które były już w złym stanie technicznym.

Na większości nowych słupów zamontowaliśmy oprawy skierowane na jezdnię i na chodnik – w sumie 113 LED-ów (wcześniej było 56 lamp sodowych). Ponadto, montując oprawy dedykowane, doświetliliśmy pięć przejść dla pieszych, którym dotąd jasność zapewniały słupy z podwójnym wysięgnikiem (jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę). Tym samym poprawiliśmy nie tylko widoczność kierowcom, ale także bezpieczeństwo niezmotoryzowanym uczestnikom ruchu.

Stare oprawy o mocy 10,5 kW zużywały rocznie 43,6 MWh energii elektrycznej. Moc nowych LED-ów wynosi 6,08 kW, a prądu pochłaniać będą znacznie mniej – szacujemy, że 25,2 MWh w ciągu dwunastu miesięcy. Oznacza to, że pomimo dwukrotnego zwiększenia liczby opraw nowa instalacja będzie zużywać 42 proc. energii elektrycznej mniej niż stara.

13 lokalizacji „SOWY”

Ul. Przy Agorze jest przedostatnią, na której wymieniliśmy oświetlenie, realizując „SOWĘ”. Prace toczą się już tylko na ul. Sokratesa. Wiosną w ziemi „schowaliśmy” tam przewody, a kilkanaście dni temu przystąpiliśmy do instalacji nowych słupów – pierwsze z nich już stoją po zachodniej stronie drogi od strony ul. Wólczyńskiej. Dzięki temu „rozjaśnimy” łącznie 11 ulic i 2 węzły drogowe. W zeszłym roku poprawiliśmy widoczność po zmroku na:

  • ul. Stryjeńskich,
  • ul. Szczęśliwickiej,
  • ul. Sosnkowskiego,
  • ul. Lektykarskiej,
  • ul. Jarzębskiego,
  • ul. Płowieckiej,
  • ul. Kruczej,
  • ulicach Trockiej i Borzymowskiej (jeden ciąg),
  • węźle drogowym Trasy łazienkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim
  • węźle drogowym Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą.

„Oświetleniowe” inwestycje

W tym roku inwestycji związanych z modernizacją oświetlenia jest więcej. Trwa już wymiana opraw na węzłach drogowych – w zeszłym tygodniu pracowaliśmy m.in. na skrzyżowaniach ul. Jana III Sobieskiego: z alejami Wilanowską i Rzeczypospolitej oraz z alejami Sikorskiego i Witosa; do końca roku zamontujemy 2314 nowych lamp. Na początku kwietnia zakończyliśmy wymianę latarni i opraw na ul. Lubelskiej, a niebawem LED-y rozbłysną na pl. Inwalidów, w przypadku którego już podpisaliśmy umowę z wybranym wykonawcą – okazał się nim FBSerwis. Zadaniem tej firmy będzie wymiana 25 latarni – w miejsce starych i wyeksploatowanych betonowych konstrukcji wstawi tyle samo słupów typu Pastorał Warszawski.

Ponadto jeszcze w tym roku powinniśmy otrzymać pierwsze dostawy opraw „SAVA”. To zaprojektowany specjalnie dla naszego miasta model lamp (dokonała tego zielonogórska firma LUG Light Factory na mocy podpisanej w styczniu umowy), które zostaną zamontowane na naszych drogach wszędzie tam, gdzie wciąż nocą światło dają oprawy sodowe. Dzięki temu do końca 2022 r. wymienimy ok. 40 tys. lamp w całej Warszawie – będzie to największa tego typu operacja w Polsce.

Powered by Projectic.pl