W przyszłym roku prąd do warszawskich latarni dostarczy Orlen - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

14-09-2020

W przyszłym roku prąd do warszawskich latarni dostarczy Orlen

Choć kojarzony jest z paliwami, wytwarza i dostarcza też energię elektryczną. Polski Koncern Naftowy Orlen w 2021 r. będzie dostawcą prądu dla Zarządu Dróg Miejskich, potrzebnego do zasilenia latarni i sygnalizacji świetlnych na warszawskich ulicach. Potentat w branży energetycznej przedstawił satysfakcjonującą nas ofertę w przetargu, który właśnie rozstrzygnęliśmy.

Oferta PKN Orlen była jedyną, jaka do nas wpłynęła. Opiewała na nieco ponad 32 mln zł. Ponieważ za tyle – przygotowując przetarg – zamierzaliśmy kupić w przyszłym roku energię elektryczną, zaakceptowaliśmy propozycję. Umowa z oferentem zostanie podpisana w ciągu kilkunastu dni.

W ostatnich latach prąd dostarczały nam firmy, które skupiają się tylko na jego produkcji i dystrybucji. Pod tym względem Orlen bardzo się od nich różni. Główną gałąź działalności koncernu stanowi dostarczanie paliw. Ale choć nadal nie jest kojarzony z produkowaniem energii elektrycznej, wymienia się go jako czwartego wytwórcę w kraju. Produkcja prądu nie jest dla potentata naftowego niczym nowym – od dawna wytwarza go w elektrociepłowni gazowo-olejowej w Płocku. Energia elektryczna powstaje razem z parą wodną (wytwarzana jest w układzie kogeneracyjnym), której potrzebne są ogromne ilości do produkcji rafineryjnej i petrochemicznej.

Przede wszystkim oświetlenie uliczne

Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z większych odbiorców energii elektrycznej w Warszawie. Odpowiadamy za zasilanie ponad 100 tys. latarni ulicznych w całym mieście oraz ok. 700 sygnalizacji świetlnych. Zwłaszcza latarnie potrzebują prądu – rocznie zużywają 95 proc. dostarczanej nam energii. Sygnalizacja pochłania 4,9 proc. Na pozostały 0,1 proc. składają się m.in. windy przy wiaduktach i przepompownie wód opadowych. Sprawne funkcjonowanie wszystkich tych urządzeń pochłania rocznie blisko 100 tys. megawatogodzin (MWh) energii.

Od kilku lat prąd kupujemy za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii. Pozwala to na zakup MWh w korzystnej cenie, która od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie (dla taryfy nocnej, na którą przypada ok. 60 proc. zużycia, było to niecałe 200 zł netto za MWh). W cenę zakupu energii elektrycznej wliczają się także marża dostawcy i akcyza. Dodatkowo, musimy również zapłacić za dystrybucję energii.

Dbamy o oszczędność

Mając na uwadze nasze roczne zapotrzebowanie na prąd, stale dążymy do wprowadzenia możliwie najbardziej energooszczędnych rozwiązań w jak największym zakresie. Sukcesywnie wymieniamy lampy oświetlenia ulicznego. Stare, sodowe zastępujemy ledowymi, które mniej pochłaniają prądu, a posiadają lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu podnosi się poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnym spadku zużycia energii. Pozwala to nawet na kilkukrotne ograniczenie kosztów w niektórych miejscach.

W tym celu w lipcu ogłosiliśmy przetarg na kompleksową wymianę 38,5 tys. opraw oświetleniowych na ledowe na podległych nam drogach do końca 2022 r. Łącznie wymienimy ponad 43 tys. opraw – osobne zamówienie obejmie oświetlenie na ulicach w obszarach zabytkowych oraz na wysokich masztach na węzłach drogowych.

Wymianę lamp (wraz ze słupami oświetleniowymi) na mniej energochłonne prowadzimy realizując program „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Oprawy LED montujemy także w tunelach. Kilkanaście dni temu 40 takich lamp zastąpiło 87 starych w przeprawie pod ul. Puławską na wysokości ul. Rzymowskiego. Modernizacja sprawi, że średnie roczne zużycie energii spadnie z 209,63 MWh do 18,57 MWh, co oznacza oszczędność na poziomie 91 proc.

Powered by Projectic.pl