Wybudujemy oświetlenie na ważnej „wylotówce” z Warszawy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

27-04-2021

Wybudujemy oświetlenie na ważnej „wylotówce” z Warszawy

Ul. Przyczółkowa zostanie rozświetlona na odcinku od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego oraz tuż za nim na ponad 100-metrowym fragmencie w kierunku Południowej Obwodnicy Warszawy, przy którym dziś również nie ma latarni. Oświetlenie zyska także droga serwisowa, która służy głównie pieszym i rowerzystom. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na związane z tym prace.

Przyczółkowa to jedna z ważniejszych ulic w Wilanowie. Stanowi oś komunikacyjną dzielnicy, ponadto łączy Warszawę z Konstancinem-Jeziorną. Codziennie poruszają się nią setki tysięcy samochodów. Dlatego od kilku lat co roku systematycznie ją modernizujemy – w 2017 r. wymieniliśmy nawierzchnię na odcinku między ulicami Marcepanową a Korbońskiego, zaś w zeszłym roku nowy asfalt położyliśmy na skrzyżowaniu z ulicami Branickiego i Vogla oraz na fragmencie do ul. Europejskiej.

Znikną ciemne plamy

W 2021 r. również będziemy pracować na ul. Przyczółkowej. Tym razem skupimy się na oświetleniu. Wybudujemy je tam, gdzie go brakuje. Chodzi o odcinek od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego, na którym dziś po zmroku kierowcy zdani są wyłącznie na światła swojego samochodu.

W tym celu właśnie ogłosiliśmy przetarg. Na oferty czekamy do 10 maja. Wykonawca, którego wybierzemy, będzie miał za zadanie zainstalować 115 latarni, a na nich zamontować łącznie 152 ledowe oprawy – nie tylko na wspomnianym fragmencie, ale także na ponad 100-metrowym odcinku za skrzyżowaniem z Branickiego i Vogla w kierunku POW. On również stanowi ciemną plamę na oświetleniowej mapie miasta.

Ale przetarg podzieliliśmy na trzy części. Pozostałe dwie dotyczą budowy oświetlenia przy ciągu pieszo-rowerowym i drodze serwisowej, które ciągną się po wschodniej stronie Przyczółkowej. Na odcinku od skrzyżowania z ulicami Branickiego i Vogla do POW stanie 55 latarni z taką samą liczbą ledowych lamp. Z kolei w przypadku fragmentu na południe od POW plany obejmują postawienie 153 słupów oświetleniowych i montaż tylu samo LED-ów – jeżeli wystarczy nam środków, postaramy się to zrobić jeszcze w tym roku.

Wykonawca lub wykonawcy, z którymi zwiążemy się umową, będą zobligowani do realizacji oświetleniowego zadania w Wilanowie w ciągu pięciu miesięcy od daty złożenia podpisu.

 

Co dalej?

W bieżącym roku w inwestycje związane z modernizacją oświetlenia weszliśmy zdecydowanym krokiem. Na początku kwietnia zakończyliśmy wymianę latarni i lamp na ul. Lubelskiej, gdzie lepszą jasność po zmroku daje 16 ledowych opraw, które zawiesiliśmy na takiej samej liczbie nowych słupów. Niebawem LED-y rozbłysną na pl. Inwalidów, w przypadku którego analizujemy złożone w przetargu oferty. Firma, którą wybierzemy, będzie miała za zadanie wymienić 25 latarni – w miejsce starych i wyeksploatowanych betonowych konstrukcji wstawi tyle samo słupów typu Pastorał Warszawski.

Obecnie trwają prace na ulicach Sokratesa i Przy Agorze. Na razie wiążą się z układaniem okablowania w ziemi pod montaż nowych latarni z LED-owymi oprawami. Te powinny zostać zainstalowane jeszcze wiosną. Zakończy to tym samym modernizację oświetlenia w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, dzięki któremu w 2020 r. „rozjaśniliśmy” 9 ulic i 2 węzły drogowe. W sumie w zeszłym roku wymieniliśmy 669 latarni i zamontowaliśmy 1881 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych (w tym 193 w tunelach). W większości wiązało się to również z poprawą infrastruktury towarzyszącej – ułożeniem nowych przewodów i montażem urządzeń sterujących.

Więcej LED-ów

Ale zmian oświetleniowych będzie jeszcze więcej. Pod koniec 2020 r. rozstrzygnęliśmy przetarg na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całej Warszawie. Będzie to największa tego typu operacja w Polsce – dokona jej firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Zaprojektuje, a następnie dostarczy i do końca 2022 r. zamontuje dedykowane dla naszego miasta ledowe lampy wszędzie tam, gdzie zamiast nich wciąż świecą sodowe. Ten sam wykonawca jeszcze w tym roku dostarczy nam także 2314 opraw LED pod ich montaż na węzłach drogowych.

Powered by Projectic.pl