"Kontroluj się" - podsumowujemy kampanię społeczną - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

„Kontroluj się” – podsumowujemy kampanię społeczną

Uderzenie w twarz, potrącenie przez samochód, ciężkie pobicie, wyzwiska i obelgi – kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego każdego dnia spotykają się z agresją ze strony kierowców. Tylko za to, że wykonują swoją pracę. Celem kampanii „Kontroluj się” było zwrócenie uwagi na to, jak trudna jest praca kontrolerów SPPN. Oto krótkie podsumowanie.

 

Osią kampanii był film oparty na prawdziwych relacjach kontrolerów. Choć pracowników ZDM zastąpili aktorzy, te sytuacje wydarzyły się naprawdę. Film wzbudził duże zainteresowanie i spotkał się z pozytywnym odbiorem. Informacje o kampanii pojawiły się w największych stacjach telewizyjnych i radiowych, gazetach i portalach internetowych łącznie aż 200 razy.

Film przedstawiający sytuację kontrolerów w serwisie YouTube został wyświetlony ponad 72 tys. razy. Aż 318 tys. razy obejrzano go na naszym profilu na Facebooku. Wzbudził on gorącą dyskusję – wśród kilkuset komentarzy trafiały się nie tylko głosy poparcia, ale również komentarze wulgarne, pełne obelg i nienawiści. Pokazuje to, że szacunek do drugiego człowieka dla wielu osób jest obcy – zarówno w internecie, jak i w bezpośrednim kontakcie z kontrolerem.

Codzienna praca

Dziś kontrole w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego prowadzi 47 kontrolerów, w tym 13 kobiet. Pomimo, że wykonują zawód „podwyższonego ryzyka”, nie przysługuje im żadna dodatkowa ochrona prawna. Jednym z elementów kampanii był apel o przyznanie kontrolerom statusu funkcjonariusza publicznego. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury. Wówczas agresja wobec nich mogłaby być surowiej i skuteczniej karana. ZOBACZ PISMO DO MINISTERSTWA

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmuje dziś ok. 30 tys. miejsc parkingowych w centrum miasta. Celem strefy jest zwiększenie rotacji miejsc parkingowych, tak aby łatwiej było zaparkować osobom które muszą skorzystać z parkingu w centrum. Stawki opłat wynoszą (zgodnie z limitem ustalonym ustawowo) od 3 do 4,2 zł za godzinę. W przypadku braku opłaty nakłada się karę w wysokości 50 zł.

Powered by Projectic.pl