Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

17-11-2019

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

17 listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Warszawa od lat stawia na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do tego, aby na stołecznych drogach nikt nie ginął – każdy wypadek śmiertelny to trudna do wyobrażenia tragedia.

17 listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Warszawa od lat stawia na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do tego, aby na stołecznych drogach nikt nie ginął – każdy wypadek śmiertelny to trudna do wyobrażenia tragedia.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest priorytetem m.st. Warszawy. Działania zmierzające na rzecz jego poprawy powinny być kompleksowe. M.in. dzięki takiemu podejściu w ostatnich latach w Warszawie udaje się utrzymać szybką tendencję spadkową liczby wypadków śmiertelnych: w ciągu 6 lat ich liczba spadła o 44%. W skali kraju w analogicznym okresie ta liczba spadła o 11%, a w ostatnich latach obserwowana jest wręcz tendencja wzrostowa. Warszawa ma trzykrotnie niższe wskaźniki liczby wypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców niż średnia krajowa i niemal dwukrotnie niższe niż średnia dla UE.

Choć liczba wypadków i rannych na warszawskich drogach od kilku lat waha się w przedziale od 900 do 1200 rocznie, obserwujemy stopniowe złagodzenie ich konsekwencji. Znacząco spada liczba ofiar śmiertelnych, a także ciężko rannych, częściej kończy się tylko na lekkich obrażeniach. Spada również liczba wypadków z udziałem pieszych (od 2013 r. o ¼). Przez 6 lat o połowę spadła liczba zabitych pieszych, w tym tych, którzy zginęli na przejściach dla pieszych. Wiele wskazuje na to, że 2019 r. będzie kolejnym, w którym odnotujemy rekordowo niską liczbę ofiar śmiertelnych.

Lepiej zapobiegać

Statystyki mogą budzić optymizm, ale każdy wypadek śmiertelny to o jeden za dużo. Śmierć na drodze to trudna do wyobrażenia tragedia dla rodziny ofiary i wielu innych osób. Dlatego staramy się działać zapobiegawczo, tak aby uniknąć kolejnych takich zdarzeń – a nie tylko reagować doraźnie kiedy dojdzie do tragedii.

Od 2017 r. ZDM prowadzi kompleksowy audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego na wszystkich przejściach dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. Do tej pory audyt objął ok. 3000 z ponad 4000 przejść zarządzanych przez ZDM.

Na podstawie wyników audytu podejmowane są decyzje dotyczące zmian w infrastrukturze wpływających na poprawę bezpieczeństwa. Rozwiązania te są różne w zależności od lokalizacji i zidentyfikowanych problemów. Co roku ZDM buduje kilkanaście sygnalizacji świetlnych, montuje oświetlenie ok. 400 przejść dla pieszych, instaluje progi zwalniające, azyle dla pieszych i inne formy uspokojenia ruchu (np. ronda).

Poprawiamy bezpieczeństwo

Jeszcze w tym roku wprowadzimy szereg zmian poprawiających bezpieczeństwo na drogach. Trwa przebudowa skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Batorego, gdzie powstaje nowe przejście dla pieszych i wydzielone, bezpieczne skręty w lewo. Rozpoczęliśmy też prace na skrzyżowaniu al. Solidarności i Szwedzkiej. Dzięki zlikwidowaniu wlotu ul. Wileńskiej uda się znacznie poprawić bezpieczeństwo na tej ulicy, dotychczas wykorzystywanej do omijania korków. Pracujemy również na ul. Górczewskiej (powstanie nowe przejście dla pieszych przy ul. Tyszkiewicza i sygnalizacja u zbiegu z Karolkową), ul. Drewny (przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania z Przyczółkową) oraz w al. KEN (gdzie sygnalizacja obejmie wszystkie przejścia dla pieszych). Kończymy również prace przy doświetlaniu blisko 400 przejść dla pieszych.

 

Powered by Projectic.pl