Choinka to nieodłączny element bożonarodzeniowego krajobrazu. Można ją kupić nie tylko w wielu popularnych marketach budowlanych. Drzewka oferują także kupcy, którzy specjalnie w tym celu otwierają stoiska w pasie drogowym po uprzednim uzyskaniu od nas zgody.
Do tej pory wydaliśmy 6 decyzji na punkty handlujące choinkami. Kolejne wnioski, które wpłyną lub już wpłynęły, zostaną możliwie szybko rozpatrzone. Wszystkie decyzje wydane w związku z handlem świątecznym obowiązują maksymalnie do 24 grudnia włącznie.
Warto pamiętać, że oprócz Zarządu Dróg Miejskich również dzielnice wydają zezwolenia pod stoiska świąteczne i place choinkowe na terenach przez siebie zarządzanych.
Jak co roku nasi pracownicy będą kontrolować pas drogi pod kątem jego nielegalnego zajęcia. Za prowadzenie handlu bez zezwolenia mogą być naliczone kary.
Oto lokalizacje stoisk z choinkami w pasie ZDM:
Wola
- ul. Płocka, w rej. ul. Górczewskiej
- al. “Solidarności”, w rej. ul. Karolkowej (2 stoiska)
- ul. Ordona, w rej. ul. Jana Kazimierza
Żoliborz
- al. Jana Pawła II, w rej. al. Wojska Polskiego (2 stoiska)
Kup choinkę i daj jej drugie życie
Warszawa ponownie zachęca do kupna choinki w doniczce. Po świętach można ją przesadzić do własnego ogródka lub oddać do posadzenia w warszawskim lesie.
Miejsc, w których mogą być sprzedawane choinki, łącznie jest w Warszawie kilkadziesiąt. Stoiska ze zgodą na taką sprzedaż znajdują się niemal w każdej dzielnicy, część z nich w wytyczonych pasach drogowych. Dzięki temu mieszkańcy mogą kupić świąteczne drzewko nawet przy okazji, np. wracając do domu.
Choinka wieloletnia
Żywe świąteczne drzewko może posłużyć dłużej niż jeden sezon. Pod warunkiem, że będzie to choinka z korzeniami, kupiona w doniczce. Iglaki mogą później zyskać drugie życie – w domowym ogródku lub w warszawskich lasach. Miejscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, będą organizować zbiórki świątecznych drzewek. Dokładne terminy oraz lokalizacje przyjmowania drzewek będą dostępne na stronie internetowej Lasów Miejskich.
Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Leśnicy przypominają też, że iglaki najlepiej jest trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się drzewka. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.
Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?
Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – można również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Od 2023 r. odpady zielone odbierane będą przez cały rok, a nie jak dotychczas od marca do listopada. Dokładny harmonogram odbioru dla konkretnego adresu można sprawdzić na stronie i w aplikacji Warszawa19115.
Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00-19:00 oraz w soboty w godz. 9:00-17:00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.