Rowerowy Maj 2019 za nami - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

03-06-2019

Rowerowy Maj 2019 za nami

Dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków najbardziej rowerowy miesiąc w roku. Razem odbyli oni blisko PÓŁTORA MILIONA aktywnych przejazdów! Wielu z nich przekonało się, że aktywny rodzaj podróżowania to wygodny i wartościowy sposób dotarcia na zajęcia. Nabyli pewności siebie w podróżowaniu po mieście, są bardziej samodzielni, zdrowsi i bardziej skoncentrowani na nauce, do aktywnych podróży przekonali się też rodzice. W wielu placówkach, choć nieoficjalnie, rozpoczął się rowerowy czerwiec. Oby wypracowane nawyki trwały jak najdłużej!

Do Rowerowego Maja placówki zgłaszają się same – tu nie ma przymusu, kampania ma zachęcać i budzić pozytywne skojarzenia z mobilnością. W tym roku w Rowerowym Maju wzięło udział 221 placówek, w tym 101 przedszkoli, które do zabawy zaprosiliśmy po raz pierwszy. W kwietniu i maju w szkołach i przedszkolach odbywały się warsztaty, przygotowujące dzieci do aktywnych podróży i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zajęcia były prowadzone w salach, na boiskach i na ulicach. Dodatkowo zasililiśmy placówki stojakami: w wersji tymczasowej – na czas trwania kampanii i na stałe. Dla rodziców wydaliśmy specjalne broszury zachęcające do aktywności i wyjaśniające zasady i przepisy związane z podróżowaniem rowerem oraz samą kampanią.

Dla nauczycieli – koordynatorów szkolnych i przedszkolnych zorganizowaliśmy konferencję i szkolenia. To właśnie ci ostatni są największymi bohaterami Rowerowego Maja, oni wykonali największą pracę, aby zachęcić swoich podopiecznych do aktywności. Dziękujemy!

 

Pora na wyniki:

Aktywnych uczestników było ponad 65 tysięcy. Na rowery, rolki hulajnogi przesiadł się prawie każdy: do szkół i przedszkoli dotarło aktywnie 3 na 4 uczniów i przedszkolaków. Większą aktywnością wykazały się przedszkolaki niż uczniowie: 86% przedszkolaków przynajmniej raz dotarło do przedszkola na jednośladach, takich uczniów było za to 74%.

Wskaźnikiem wykorzystywanym w kampanii jest frekwencja, czyli liczba aktywnych dojazdów do szkoły względem wszystkich możliwych. W całej Warszawie wyniosła ona 43%.

Najaktywniejszą placówką w Warszawie okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 (92% frekwencji) – weteran kampanii, od lat zajmujący czołowe miejsca w rowerowych rankingach. Drugą szkołą jest SP 356 (85%), która dołączyła do rywalizacji w zeszłym roku. Jest to jedna z największych placówek w kraju! Trzecie miejsce pod kątem frekwencji zajęło przedszkole 35 startujące w kampanii po raz pierwszy.

 

Zwycięzcami Rowerowego Maja są placówki w kategoriach:

  • Przedszkole – Przedszkole 35 (ul. Wojciecha Górskiego 1, w Śródmieściu)
  • Szkoła Podstawowa mała (do 400 uczniów) – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J.Ch.Andersena (ul. Leonida Teligi 3, na Ursynowie)
  • Szkoła podstawowa średnia (do 700 uczniów) – Szkoła Podstawowa im. Ks. Juliana Chrościckiego (ul. Przepiórki 16/18, we Włochach)
  • Szkoła Podstawowa duża (największa zgłoszona szkoła miała 1520 uczniów) – Szkoła Podstawowa nr 356 im. R.Kaczorowskiego (ul. Głębocka 66 na Białołęce)

Dla nich przewidzieliśmy nagrody w postaci między innymi: mobilnego miasteczka ruchu drogowego, zadaszonego parkingu rowerowego lub kompletu rowerów.

Najlepsze przedszkola Dzielnica Frekwencja Najlepsza grupa Frekwencja najlepszej grupy
1 Przedszkole nr 35 Śródmieście 84,0% 5L a 88 %
2 Przedszkole nr 253 “Akademia Pana Kleksa” Wola 82,9% 4L b 84,2 %
3 PRZEDSZKOLE NR 44 Śródmieście 72,3% 6L a 80 %

 

 

Najlepsze małe szkoły podstawowe Dzielnica Frekwencja Najlepsza klasa Frekwencja najlepszej klasy
1 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J.Ch.Andersena Ursynów 72,7% VI c 95,0%
2 Szkoła Podstawowa nr 375 im. Orląt Lwowskich Praga Południe 62,1% I f 89,2%
3 Szkoła Podstawowa nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego Praga Południe 61,6% IV b 91,9%

 

 

Najlepsze średnie szkoły podstawowe Dzielnica Frekwencja Najlepsza klasa Frekwencja najlepszej klasy
1 Szkoła Podstawowa im. Ks. Juliana Chrościckiego Włochy 92,0% II a 97,3%
2 Zespół Szkół Nr 17 im. Zawiszaków Proporca “Victoria” Włochy 75,5% IV b 91,7%
3 Szkoła Podstawowa 351 Wola 68,3% VI a 91,7%

 

 

Najlepsze duże szkoły podstawowe Dzielnica Frekwencja Najlepsza klasa Frekwencja najlepszej klasy
1 Szkoła Podstawowa nr 356 im. R.Kaczorowskiego Białołęka 84,7% VI d 99,2%
2 Szkoła Podstawowa nr 209 im.Hanki Ordonówny Bielany 76,5% IV d 97,6%
3 Szkoła Podstawowa nr 336 im. Janka Bytnara ,,Rudego” Ursynów 74,4% II d 94,1%

 

 

Dla jednej, najaktywniejszej klasy i grupy w każdej placówce dodatkowo mamy nagrodę od Partnerów kampanii: wycieczki i warsztaty dla całej klasy. Główną nagrodą dla najaktywniejszych klas w zwycięskich placówkach jest weekendowa wycieczka sponsorowana przez firmę Chris. Warto wspomnieć, że były klasy, w których dojeżdżali wszyscy. Najaktywniejszą klasą w Warszawie okazała się III s ze SP nr 152 im. Marii Dąbrowskiej na Ochocie – zakończyła maj ze 100% frekwencją.

Listę wszystkich nagród, podobnie jak pełne rankingi, można zobaczyć na stronie rowerowymaj.eu/warszawa

Dla każdego ucznia i przedszkolaka, który wykazał się aktywnością w maju mamy drobne upominki.

 

Zwycięzcom rzecz jasna gratulujemy – aktywnych placówkom, aktywnym grupom i klasom. Zwycięzcami kampanii jesteśmy jednak wszyscy – bo nie chodzi tylko o nagrody. Chodzi o dobre nawyki, ekologię, zdrowie i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego warto nie zapominać o ruchu, a pod szkoły czy przedszkola nie podjeżdżać samochodem.

 

Wręczenie nagród dla najaktywniejszych placówek, a także wielkie podsumowanie kampanii, święto rowerów i mnóstwo atrakcji dla wszystkich aktywnych mieszkańców Warszawy już 16 czerwca na Plaży Wilanów podczas Wielkiego Warszawskiego Pikniku Rowerowego. Sam piknik poprzedzamy wspólnym przejazdem przez Warszawę. Zapraszamy!

 

 

 

Powered by Projectic.pl