Rowerowy Maj na półmetku - ponad pół miliona przejazdów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

17-05-2019

Rowerowy Maj na półmetku – ponad pół miliona przejazdów

Od początku maja dziesiątki tysięcy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych aktywnie docierają na zajęcia. To już czas na pierwsze podsumowania czwartej edycji Rowerowego Maja w Warszawie.

Na czym polega akcja Rowerowy Maj, niemal każdy wie. Z roku na rok kampania zyskuje na popularności. Dlatego chcemy tym razem skupić się na podsumowaniu rywalizacji, która właśnie przekroczyła półmetek. Ten rok to rekordowa liczba placówek: 229 – w tym 101 przedszkoli i 128 szkół, do których uczęszcza blisko 86 tysięcy dzieci. Po raz pierwszy udział w akcji biorą także przedszkolaki.

 

WYNIKI NA PÓŁMETKU

Przez pierwszą połowę maja, pomimo wielu deszczowych dni, młodzi uczestnicy odbyli ponad pół miliona aktywnych przejazdów!

Ponad 40 proc. porannych podróży odbyła się aktywnie. 100 proc. frekwencji ma blisko 8000 uczestników (czyli prawie 10 proc. wszystkich zgłoszonych dzieci). W niektórych klasach codziennie dojeżdżają wszyscy (takich klas jest ponad 500!). W czołówce najaktywniejszych placówek znajdujemy zarówno weteranów kampanii, którzy uczestniczą w Rowerowym Maju od lat, jak i zupełnie nowe placówki. Rywalizacja jest zacięta, tabela z wynikami codziennie wygląda inaczej.

 

RANKING SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

Ranking przedszkoli otwierają Przedszkole  nr 253 na Woli,  nr 35 w Śródmieściu i  nr 176 na Ochocie. Najaktywniejsze szkoły to: Szkoła nr 356 na Białołęce, nr 66 we Włochach,  nr 209 na Bielanach i  nr 318 na Ursynowie. Na koniec kampanii najaktywniejsze szkoły i przedszkole otrzymają nagrodę w postaci np. zadaszonego parkingu rowerowego czy mobilnego miasteczka ruchu drogowego. W każdej placówce najaktywniejsza grupa odbędzie wycieczkę, którą organizują nasi Partnerzy. Indywidualnie, każdy, kto wykaże się wysoką aktywnością w maju dostanie upominek.

Dokładne wyniki w tym roku można śledzić na stronie rowerowymaj.eu

 

BEZPIECZEŃSTWO I EDUKACJA

To najważniejszy element naszych działań, na który kładziemy duży nacisk. Rowerowy Maj to nie tylko rywalizacja, nauka pozytywnych zachowań, przypominanie, że można poruszać się innym środkiem transportu niż samochód, to przede wszystkim żmudna praca u podstaw.  Mało kto wie, że M.st. Warszawa i Zarząd Dróg Miejskich przygotowują się do akcji niemal cały rok, po to, by już w kwietniu rozpocząć warsztaty. Przeprowadziliśmy ich kilka tysięcy: w salach, na boiskach i ulicach. Podczas tych zajęć młodzi uczestnicy Rowerowego Maja przypominali sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, rozmawiali o swojej drodze do szkoły czy przedszkola, nakręcali się pozytywnie na aktywność fizyczną i poznawali zasady kampanii. Uczniowie starszych klas, posiadający kartę rowerową, mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w ruchu ulicznym w obecności doświadczonych instruktorów. Trenowali wykonywanie manewrów: rozglądania się, sygnalizowania skrętów, włączania się do ruchu. W kilkunastu szkołach w Warszawie przeprowadziliśmy też akcję edukacyjną dla młodszych: „Razem na drodze”, gdzie wykorzystując mobilne centrum nauki o ruchu drogowym, promowaliśmy odpowiedzialne zachowania.

 

NAUCZYCIELE

W każdej szkole i przedszkolu za przebieg akcji są odpowiedzialni nauczyciele – koordynatorzy rowerowi. To dzięki ich wyjątkowej pracy akcja przekłada się na efekty, w postaci rzeczywistej frekwencji. To oni dystrybuują materiały pomiędzy swoich podopiecznych i rodziców, uzupełniają obecności w dedykowanym systemie, przekazują informacje. W skali całej Warszawy to prawie 500 osób. Tegoroczny Rowerowy Maj zainaugurowaliśmy konferencją dla nauczycieli „Rowerowa Edukacja”, w której wzięli udział reprezentanci niemal wszystkich placówek. W bogatym programie były m.in. warsztaty i prelekcje zagranicznych gości, ćwiczenia z techniki jazdy, serwisowania rowerów czy bikefitting.

  

POPRZEDNIE EDYCJE

Podczas pierwszej edycji wspólnie bawiło się i rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów. W 2017 roku, po sukcesie pilotażu, akcja objęła już 83 szkoły i 43 tys. uczniów. W ubiegłym roku, zgłosiło się do nas 112 szkół, w tym 35 placówek wzięło udział w Rowerowym Maju po raz pierwszy. W tym roku pobiliśmy rekord niemal dublując liczbę placówek z 2018. W tym roku po raz pierwszy zgłosiło swój udział aż 134 placówki.

 

JAK TO DZIAŁA?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. W tym roku bierze w niej udział prawie 50 miast i gmin. To największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie! Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele rozdają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma tu przegranych!

Patronat honorowy nad kampanią objęły ambasady Holandii, Danii i Szwecji.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku: fb.com/RowerowyMajWarszawa

Powered by Projectic.pl