„PRZEDSZKOLNA ULICA” PRZY PRZEDSZKOLU NR 308 IM. „KRASNALA HAŁABAŁY” - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

„PRZEDSZKOLNA ULICA” PRZY PRZEDSZKOLU NR 308 IM. „KRASNALA HAŁABAŁY”

Punkt informacyjny o Drodze na szóstkę przed wejściem do szkoły.

Przedszkole nr 308 im. „Krasnala Hałabały” jest pierwszym przedszkolem, w którego bezpośrednim otoczeniu wprowadziliśmy zmiany wzorowane na „szkolnych ulicach”. Na prośbę rodziców oraz po rozmowach z Dyrekcją i społecznością szkolną zdecydowaliśmy o konieczności wprowadzenia zmian w bezpośrednim otoczeniu placówki.

CZY “SZKOLNA ULICA” TO DOBRE ROZWIĄZANIE RÓWNIEŻ DLA PRZEDSZKOLA?

„Szkolna ulica” jest rozwiązaniem, które wprowadzają miasta na całym świecie, w tym również Warszawa. Stanowi odpowiedź na obserwowany w wielu miejscach problem wzmożonego ruchu samochodowego w godzinach porannych, który powoduje zagrożenie dla uczniów zmierzających na zajęcia. Duża liczba aut pod szkołą wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu, co wyraźnie pokazał audyt przeprowadzony pod sześcioma warszawskimi szkołami. Ponadto kłębiące się pod szkołą samochody generują znaczny hałas i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają najmłodsi. „Szkolna ulica” polega na czasowym ograniczeniu ruchu pod szkołą, tak aby ostatni odcinek drogi do szkoły przebiegał bez ryzyka. Takie rozwiązanie sprawdza się, co pokazały dotychczasowe wdrożenia „Szkolnej ulicy” .

Jednak problem wzmożonego ruchu samochodowego o poranku nie jest jedynie domeną szkół. Przedszkola, również się z nim borykają. Przy Przedszkolu nr 308 nawet niewielki ruch aut stwarzał dla dzieci zagrożenie. Przedszkolaki ze względu na swój wzrost często nie były widoczne dla manewrujących kierowców, a wąska droga zmuszała do takich manewrów wśród dzieci idących do przedszkola.

“PRZEDSZKOLNA ULICA

Sygnał o konieczności przyjrzenia się bezpośredniemu otoczeniu przedszkola otrzymaliśmy od rodziców dzieci uczęszczających do placówki. Zwracali oni uwagę na samochody podjeżdżające pod samo wejście na teren przedszkola. Samochody te następnie manewrowały i wyjeżdżały tą sama drogą, po której poruszały się również dzieci podróżujące pieszo bądź na rowerach/hulajnogach wraz z rodzicami. Tworzyło to wiele niebezpiecznych sytuacji zarazem powodując, że ostatni odcinek drogi do przedszkola nie był bezpieczny dla najmłodszych uczestników ruchu.

Rozmowy z Dyrekcją i społecznością przedszkolną potwierdziły, że zagrażające zdarzenia z udziałem samochodów i pieszych miały tam miejsce bardzo często. Nasze obserwacje to potwierdziły.

W ramach poprawy bezpieczeństwa od 8 kwietnia droga wewnętrzna w rejonie przedszkola została zamknięta dla samochodów. Strefa zamieszkania oraz zakaz ruchu zostały rozszerzone na cały odcinek drogi wewnętrznej prowadzącej od Al. Reymonta w kierunku Przedszkola. Dzięki tej zmianie rodzice z dziećmi mogą komfortowo dojść do budynku przedszkola nie musząc dzielić przestrzeni z samochodami, które wcześniej mogły podjeżdżać aż pod budynek placówki.

ZRÓWNOWAŻONA MOBILNOŚĆ

W ramach „Drogi na szóstkę” promujemy zrównoważoną mobilność zarówno wśród dzieci, jak i opiekunów oraz nauczycieli. Dlatego zachęcamy do wyboru innych środków transportu niż samochód. Autobus, tramwaj, rower czy hulajnoga mogą stanowić świetną alternatywę. Dzięki temu mamy szansę wspólnie zadbać o bezpieczeństwo drogowe, czystsze powietrze i mniejszy hałas.

 

Powered by Projectic.pl