Brak opłaty za postój - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Brak opłaty za postój

Kierowca, który nie zapłacił za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, musi się liczyć z obowiązkiem uiszczenia powstałej z mocy prawa (art. 13f ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych) opłaty dodatkowej.

O obowiązku tym informuje dokument opłaty dodatkowej wystawiony przez kontrolerów z Zarządu Dróg Miejskich.

Opłata dodatkowa za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu samochodowego w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie wynosi 300 zł.

Opłatę dodatkową należy wnieść w terminie 14 dni od dnia wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej lub otrzymania wezwania do zapłaty.

W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej albo otrzymania wezwania do zapłaty (dot. e-kontroli SPPN), jej wysokość ustala się na kwotę 200 zł.

Takie uprawnienie nie dotyczy opłat dodatkowych, w stosunku do których ZDM wystawił już zawiadomienie, monit, upomnienie lub tytuł wykonawczy.

  • Sposoby na wniesienie opłaty dodatkowej

    • Sposoby na wniesienie opłaty dodatkowej

      Indywidualny numer konta jest generowany dla danej opłaty. W takiej sytuacji w tytule przelewu wystarczy adnotacja „opłata dodatkowa”.

      Numer konta jest podany:

      • • W wezwaniu do uiszczenia opłaty dodatkowej, znajdujący się pod tabelą opisującą opłatę dodatkową.
        Siedem ostatnich cyfr numeru rachunku to numer sygnatury wezwania.
      • • Nad kodem kreskowym na Dokumencie Opłaty Dodatkowej (DOD).
        Dwanaście ostatnich cyfr numeru rachunku pokrywa się z numerem DOD

      W przypadku zgubienia, bądź zniszczenia dokumentu z numerem rachunku, albo w przypadku chęci uregulowania większej liczby opłaty dodatkowej jednym przelewem, należności te należy wpłacać na rachunek o numerze 17 1030 1508 0000 0005 5005 9118.

      W takiej sytuacji w tytule przelewu należy wpisać: numer rejestracyjny pojazdu, numery opłat dodatkowych lub wskazać sygnaturę sprawy uwidocznioną w nagłówku otrzymanego wezwania.

    • Sposoby na wniesienie opłaty dodatkowej

      Internetowy panel znajduje się na stronie ZDM w osobnej zakładce „Opłata dodatkowa – informacja online”. Ta opcja pozwala również wyświetlenie szczegółów danej sytuacji, w tym zdjęć pojazdu wykonanych w momencie kontroli.

      Do zalogowania się potrzebny jest numer rejestracyjny pojazdu oraz indywidualny numer PIN, który znajduje się na wezwaniu.

    • Sposoby na wniesienie opłaty dodatkowej

      Opłatomaty znajdują się w siedzibie ZDM przy ul. Chmielnej 120. Opłatę dodatkową można w nich wnosić w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 – 15.30. Urządzenie odczytuje kod kreskowy zamieszczony w dokumencie opłaty dodatkowej. Można też wprowadzić na klawiaturze numer tego dokumentu.

      Skorzystanie z opłatomatu jest możliwe nie wcześniej niż w następnym dniu roboczym po wystawieniu dokumentu opłaty dodatkowej.
  • Często zadawane pytania

    • Często zadawane pytania

      Informacje o liczbie i wartości opłat dodatkowych obciążających dany pojazd samochodowy z tytułu nieuiszczenia opłaty za postój w SPPN, można uzyskać:

      Nie wszystkie serwery pocztowe pozwalają na otrzymanie potwierdzenia wysłanej do nas wiadomości e-mail (co nie oznacza, że do nas nie dotarła),
      a także na otrzymanie wiadomości mailowej wysłanej przez nas.

    • Często zadawane pytania

      W przypadku zgubienia, bądź zniszczenia dokumentu z numerem rachunku, albo w przypadku chęci uregulowania większej liczby opłaty dodatkowej jednym przelewem, należności te należy wpłacać na rachunek o numerze 17 1030 1508 0000 0005 5005 9118.

      W takiej sytuacji w tytule przelewu należy wpisać: numer rejestracyjny pojazdu, numery opłat dodatkowych lub wskazać sygnaturę sprawy uwidocznioną w nagłówku otrzymanego wezwania.

    • Często zadawane pytania

      §8 ust. 2 Uchwały Rady m.st. Warszawy nr XXXVI/1077/2008 z dnia 26 czerwca 2008 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat.

      (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 138 poz. 4868 ze zm.).

  • E-Kontrola SPPN

    • E-Kontrola SPPN

      Od 7 stycznia 2020 roku wprowadzony został system e-kontroli SPPN. Składają się na niego elektryczne samochody wyposażone w kamery i czujniki umieszczone na dachu pojazdu. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy danych Zarządu Dróg Miejskich, gdzie w rejestrach dokonanych płatności system weryfikuje wniesienie opłaty za postój danego pojazdu.

      Od 13 stycznia 2022 r. z systemu e-kontroli korzystają również piesze patrole kontrolujące parkowanie w SPPN. Za pomocą smartfona i odpowiedniej aplikacji sczytują numery rejestracyjne zaparkowanych w strefie samochodów, a następnie przekazują je do bazy danych ZDM, gdzie są weryfikowane.

    • E-Kontrola SPPN

      Wprowadzenie e-kontroli skutkuje jedynie brakiem dokumentu opłaty dodatkowej za wycieraczką pojazdu. Wystawione w ramach e-kontroli wezwanie do zapłaty jest wysyłane do właściciela pojazdu za pośrednictwem poczty.

      Takie wezwanie nie zawiera jednak zdjęć stanowiących dowód braku opłaty za postój w strefie, a m.in. numer PIN. Numer ten jest potrzebny do zalogowania się na naszej stronie, aby zobaczyć fotografie ukazujące zaparkowany samochód, którego kierowca nie zapłacił za postój w SPPN.

Powered by Projectic.pl