Umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności

Zgodnie z prawem opłata dodatkowa może zostać umorzona w całości, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zobowiązanego lub interesem publicznym.

Może też zostać umorzona w części, termin spłaty w części lub całości może zostać odroczony, a także jej całość lub część może zostać rozłożona na raty, w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami osoby, która został ukarana opłatą dodatkową.

Reguluje to art. 64 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.) oraz Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2142, z późn. zm.).

Wniosek o ulgę, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności należy wnieść w oryginale, z własnoręcznym podpisem:

  • osobiście, w Kancelarii Zarządu Dróg Miejskich,
  • tradycyjną pocztą na adres ZDM, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa,
    lub
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP).

Wniosek należy uzasadnić dokumentami potwierdzającymi wyżej wymienione sytuacje, w których może zostać uznany. Należy więc do niego dołączyć dokumenty potwierdzające źródło utrzymania i jego wysokość, w odniesieniu do ponoszonych wydatków i majątku wszystkich osób, prowadzących gospodarstwo domowe wspólnie z wnioskującym. W tym celu należy przesłać oświadczenie o stanie rodzinnym i materialnym (wraz z dokumentami, potwierdzającymi zawarte w nim dane). Wzór oświadczenia jest do pobrania na dole strony.

W przypadku uzasadnienia wniosku złym stanem zdrowia, inwalidztwem lub innymi, istotnymi okolicznościami, również należy je poprzeć stosownymi świadectwami.

Ważna informacja

Rozłożenie płatności na raty lub odroczenie terminu płatności należności skutkuje naliczeniem opłaty prolongacyjnej, zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy nr XXXVIII/965/2016 z dnia 15.12.2016 r. w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej.

Złożenie wniosku o ulgę w płatności płatności powoduje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 10 zł, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142, z późn. zm). Nie dotyczy to osób, które składając wniosek przedstawią zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej  z powodu ubóstwa.

Wpłaty opłaty skarbowej należy dokonać na rachunek:

Urząd m.st. Warszawy Centrum Obsługi Podatnika

21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej należy dołączyć do dokumentów.

Korespondencję proszę kierować do: Zarządu Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa, do Wydziału Finansowo-Księgowego.

Powered by Projectic.pl