Wsparcie aktywnej mobilności - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Wsparcie aktywnej mobilności

Powiększ obraz:

W ramach kampanii Rowerowy Maj nie tylko zachęcamy do aktywnych dojazdów, ale również wspieramy aktywną mobilność. Dbamy zarówno o rowery, miejsca do ich bezpiecznego zaparkowania, jak i o edukację. 

Od 2016 do 2024 roku włącznie wydaliśmy już ponad 4,7 tysiąca stojaków rowerowych typu odwrócone „U” do szkół podstawowych i przedszkoli.

To ogromne wsparcie i realna zmiana. 3/4 wszystkich stojaków rowerowych typu odwrócone „U” przy szkołach podstawowych i przedszkolach są tymi, które przekazaliśmy w celu wsparcia aktywnej mobilności najmłodszych. Stojaki tego typu umożliwiają wygodne oraz skuteczne zabezpieczenie zarówno roweru, jak i hulajnogi.

Powiększ obraz:

 

Wygodne miejsce do bezpiecznego pozostawienia swojego jednośladu bardzo pomaga w podjęciu decyzji o sposobie podróży – wiele osób rezygnuje z jazdy na rowerze lub hulajnodze z obawy o brak dobrego sposobu na pozostawienie sprzętu na czas zajęć. Dlatego ważne, aby na terenie szkoły, czy przedszkola znajdował się parking z odpowiednią liczbą stojaków rowerowych.

Jak zorganizować parking rowerowy w swojej placówce?

Aby zapewnić miejsce do bezpiecznego parkowania rowerów, szkoły i przedszkola powinny tworzyć parkingi rowerowe przy użyciu stojaków typu „odwrócone U” i zamontować je zgodnie ze Standardami projektowymi i wykonawczymi dla systemu rowerowego w m.st. Warszawieotwiera się w nowej karcie.

Ile stojaków powinno być w placówce? Zgodnie z lokalnymi standardami urbanistycznymi na terenie miasta stołecznego Warszawyotwiera się w nowej karcie, w obiektach opieki nad dziećmi do lat 3 oraz przedszkolach powinno być minimum 5 stojaków na każde 100 dzieci, a jednocześnie nie mniej niż 5 stojaków w ogóle. Z kolei w szkołach to minimum stanowi 20 stojaków na 100 uczniów i jednocześnie nie mniej niż 10 stojaków. Warto także zapewniać zadaszenie, które osłoni rowery przed opadami w postaci wiaty rowerowej lub wykorzystując istniejącą architekturę.

Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności placówki we własnym zakresie w porozumieniu z Urzędem Dzielnicy dokonywały zakupu i montażu stojaków rowerowych. Jednak w sytuacjach, w których placówki nie mają takiej możliwości, jako Zarząd Dróg Miejskich możemy wesprzeć ten proces przekazując stojaki rowerowe typu „odwrócone U”.  Placówki jednak same lub z pomocą Urzędu Dzielnicy odpowiadają za ich montaż. Aby dowiedzieć się jak poprawnie zamontować stojaki zachęcamy do zapoznania się z Instrukcją montażu stojaków i urządzania parkingu, która jest do pobrania na dole strony.

Praktyczne warsztaty i serwis rowerowy

Od 2022 roku przy okazji kampanii organizujemy warsztaty doszkalające z jazdy na rowerze w ruchu ogólnym. Są w dedykowane uczniom klas IV-VIII, a ich celem jest wzmocnienie umiejętności poruszania się rowerem po drodze.

Aby aktywne dojazdy były bezpieczne dbamy także o sprzęt uczestników akcji. Szkolne serwisy rowerowe, działające na terenach szkół podstawowych w maju i czerwcu, zapewniają przeglądy i drobne naprawy rowerów.

 

Pliki do pobrania

Dokument Data publikacji Pobierz
Instrukcja montażu stojaków i urządzania parkingu 25-01-2024

pdf

otwiera się w nowej karcie

Powered by Projectic.plotwiera się w nowej karcie