Kolejne tunele zyskają nowe oświetlenie – w ciągu Wisłostrady - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

22-10-2021

Kolejne tunele zyskają nowe oświetlenie – w ciągu Wisłostrady

Rozpoczęliśmy największą od wielu lat modernizację oświetlenia w tunelach. Chodzi o przeprawy w ciągu Wisłostrady. Zdemontujemy 754 stare lampy i zastąpimy je 386 ledowymi oprawami. Pozwoli to na zmniejszenie poboru prądu o ok. 70 proc.

Prace rozpoczęły się w poniedziałek. Na razie nie są spektakularne, a dla kierowców praktycznie niedostrzegalne. Polegają na montażu puszek łączeniowych oraz kanałów i korytek, w których ukryte będą przewody. Prowadzone są w tunelu wschodnim, gdzie potrwają do 10 listopada. Następnie przeniosą się do tunelu zachodniego – tam wykonawca planuje zakończyć układanie okablowania na początku grudnia, a następnie przystąpić do robót głównych, związanych z wymianą opraw.

Lepsze sterowanie oświetleniem

Obecnie w tunelu wschodnim Wisłostrady światło zapewnia 370 lamp, a w tunelu zachodnim – 384. To łącznie 754 oprawy. Po modernizacji lamp, teraz już LED-owych, będzie 386. W tunelach będzie jaśniej, a mimo to nowe oprawy będą oszczędniejsze. Wymiana pozwoli na spadek zużycia energii elektrycznej o 1349 MWh (megawatogodzin) w skali roku, czyli o ok. 69 proc. To niezwykle ważne, bo dziś cena energii wynosi ok. 530 zł za 1 MWh, zaś w przyszłym roku spodziewany jest wzrost cen o ponad 100 zł.

W tunelach zawisną nie tylko nowe główne lampy, zapewniające widoczność kierowcom. Wymienimy również oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, wraz z całą instalacją. Oświetlenie awaryjne wyposażymy w system centralnej baterii, który pozwoli na działanie takiego oświetlenia przez ponad 3 godziny od zaniku zasilania podstawowego.

Poprawi się także sterowanie oświetleniem. W ciągu dnia lampy zapewniają w tunelu jasność ustawianą na podstawie światła dziennego panującego na zewnątrz, ale w zależności od pogody (słonecznie, pochmurnie) jasność ta jest zmieniana z dość dużym opóźnieniem. Zainstalowane specjalne oprogramowanie umożliwi zdalny dostęp do systemu sterowania oświetleniem i dzięki temu kontrolowanie mocy oświetlenia stanie się możliwe na bieżąco. Pozwoli to na wzmocnienie bezpieczeństwa w tunelach, np. zwiększenia jasności kilku opraw usytuowanych najbliżej tej, która uległa uszkodzeniu.

Temperatura barwowa nowych opraw będzie wynosić 4000K. Dzięki temu zwiększy się widoczność w tunelach. To również przełoży się na poprawę bezpieczeństwa.

 

Roboty do marca

Prace modernizacyjne prowadzone są nocami w godzinach 22-6. Najpierw nowe oświetlenie zyska tunel zachodni (do końca roku), a potem tunel wschodni (do końca stycznia). Roboty zakończą się jednak w marcu – jako ostatnie przewidziano montaż szaf sterujących i wyłączników, a także montaż kamer do sterowania oświetleniem.

Podczas prac może zaistnieć konieczność zajęcia fragmentu któregoś pasa, także w ciągu dnia. Będą to zajęcia krótkotrwałe i poza godzinami szczytu porannego i popołudniowego.

Tunele Trasy Łazienkowskiej

W tym roku w wakacje zakończyliśmy wymianę oświetlenia we wszystkich czterech tunelach Trasy Łazienkowskiej. W ledowe lampy wyposażyliśmy przeprawy przy Głównym Urzędzie Statystycznym, pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy pl. Na Rozdrożu (tu oświetlenie zmodernizowaliśmy jesienią ubiegłego roku).

Przed modernizacją stan oświetlenia w tunelach Trasy Łazienkowskiej był następujący:

  • przy pl. Na Rozdrożu: 374 oprawy sodowe o łącznej mocy 131,8 kW,
  • pod ul. Marszałkowską: 80 opraw sodowych o łącznej mocy 27,3 kW,
  • pod rondem Jazdy Polskiej: 158 opraw sodowych o łącznej mocy 65,1 kW,
  • przy GUS-ie: 92 oprawy sodowe o łącznej mocy 33,9 kW.

 

W sumie drogę oświetlały 704 lampy o łącznej mocy 258,1 kW, które rocznie zużywały ok. 2260 MWh prądu. Wymiana sprawiła, że liczba lamp znacznie się zmniejszyła. Teraz mamy:

  • przy pl. Na Rozdrożu: 93 oprawy LED o łącznej mocy 4,93 kW,
  • pod ul. Marszałkowską: 32 oprawy LED o łącznej mocy 1,70 kW,
  • pod rondem Jazdy Polskiej: 38 opraw LED o łącznej mocy 2,01 kW,
  • przy GUS-ie: 44 oprawy LED o łącznej mocy 2,33 kW.

 

Więcej nowych lamp

Poza tunelami działań związanych z wymianą oświetlenia prowadzimy znacznie więcej. Trwa montaż brakujących latarni na ul. Przyczółkowej, a kilkanaście dni temu zakończyliśmy wymianę słupów oświetleniowych i opraw na pl. Inwalidów, gdzie w miejsce 25 przestarzałych betonowych konstrukcji wstawiliśmy taką samą liczbę nowoczesnych słupów typu „pastorał warszawski z 1923 r.”. Wcześniej w nowe w nowe lampy wyposażyliśmy ciąg ulic Grzybowej i Szosowej, ul. Lubelską, gdzie wymieniliśmy 16 latarni, a także ul. Przy Agorze. Na tej drugiej ulicy oświetlenie wymieniliśmy w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, którego realizację zakończy instalacja LED-ów na przebudowywanej ul. Sokratesa. We wrześniu rozpoczęliśmy wymianę oświetlenia na ul. Ratuszowej. Tu wciąż prowadzone są roboty ziemne, związane z układaniem okablowania.

Ponadto poprawiamy oświetlenie węzłów drogowych – do końca roku zainstalujemy łącznie 2314 lamp na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y. Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych.

Powered by Projectic.pl