Nowe latarnie i oprawy na Grzybowej i Szosowej. Trwają ostatnie prace - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-10-2021

Nowe latarnie i oprawy na Grzybowej i Szosowej. Trwają ostatnie prace

Kończymy modernizację oświetlenia w ciągu dwóch ulic na styku Rembertowa i Wesołej. Na ul. Grzybowej, gdzie jasność zapewni łącznie 31 nowych latarni, wymieniamy ostatnich 5 słupów, a na ul. Szosowej – 4. Prace potrwają do końca tygodnia.

Na ul. Grzybowej modernizacja oświetlenia polega na tzw. wymianie 1 do 1. To oznacza, że stare latarnie są zastępowane przez tyle samo nowych. Już zdemontowaliśmy tam 26 słupów betonowych, a ich miejsce zajęły estetyczne stalowe konstrukcje w szarym kolorze. Zawisły na nich oprawy ledowe (w sumie 36, bo 10 latarni ma podwójny wysięgnik), które pochłaniają mniej prądu, a posiadają lepsze parametry oświetleniowe – ich temperatura barwowa wynosi 3 tys. kelwinów (barwa ciepła).

Wymiana obejmuje odcinek od ul. Działyńczyków w stronę Wesołej. Obecnie prace prowadzone są przy granicy Rembertowa z tą dzielnicą – trwa instalacja ostatnich 5 słupów. Jednocześnie roboty realizowane są na przedłużeniu Grzybowej, czyli ul. Szosowej. Na całym jej fragmencie wyjmiemy 4 stare słupy i zastąpimy je taką samą liczbą nowoczesnych, na których zamontujemy LED-y.

 

Dzięki temu na całym ciągu Grzybowej i Szosowej wzrośnie poziom bezpieczeństwa przy spadku poboru energii elektrycznej. Ledowe lampy zużywają o prawie 60 proc. mniej prądu niż stare urządzenia. W skali roku pozwoli to na znaczne ograniczenie kosztów. To ważne tym bardziej, że obecnie cena energii wynosi ok. 530 zł za 1 MWh (megawatogodzinę), a w przyszłym roku spodziewany jest jej wzrost o ponad 100 zł.

Więcej ulic z nowym oświetleniem

Modernizacja w ciągu ulic Grzybowej i Szosowej to nasza kolejna oświetleniowa inwestycja w tym roku. Obecnie prace toczą się w Wilanowie – ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Przyczółkowej w całości został już wyposażony w latarnie, a niebawem przystąpimy tam do wstawiania słupów oświetleniowych przy głównej drodze na odcinku od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego oraz tuż za nim na ponad 100-metrowym fragmencie w kierunku Południowej Obwodnicy Warszawy.

Pod koniec sierpnia wymianę słupów oświetleniowych i opraw rozpoczęliśmy na pl. Inwalidów. W tym miejscu prace już są na ukończeniu. Inaczej sprawa wygląda na ul. Ratuszowej, gdzie wciąż prowadzone są roboty ziemne, związane z układaniem okablowania. Jaśniej po zmroku jest już za to na ul. Lubelskiej, gdzie wymieniliśmy 16 latarni, a także na ul. Przy Agorze. Na tej drugiej ulicy oświetlenie wymieniliśmy w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, którego realizację zakończy instalacja LED-ów na przebudowywanej ul. Sokratesa.

To jednak nie wszystko. W lipcu zakończyliśmy wymianę oświetlenia we wszystkich czterech tunelach Trasy Łazienkowskiej – przy pl. Na Rozdrożu, pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy Głównym Urzędzie Statystycznym. Ponadto poprawiamy oświetlenie węzłów drogowych – do końca roku zainstalujemy łącznie 2314 lamp na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y.

Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych.

Powered by Projectic.pl