Więcej światła na Przyczółkowej. Na początek ciąg pieszo-rowerowy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

30-08-2021

Więcej światła na Przyczółkowej. Na początek ciąg pieszo-rowerowy

Od montażu latarni przy ciągu pieszo-rowerowym rozpoczęliśmy prace przy ul. Przyczółkowej. Niebawem przystąpimy tam do wstawiania słupów oświetleniowych przy głównej drodze na odcinku od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego oraz tuż za nim na ponad 100-metrowym fragmencie w kierunku Południowej Obwodnicy Warszawy.

Przyczółkowa to jedna z ważniejszych ulic w Wilanowie. Stanowi oś komunikacyjną dzielnicy, ponadto łączy Warszawę z Konstancinem-Jeziorną. Codziennie poruszają się nią dziesiątki tysięcy kierowców. Dlatego od kilku lat co roku systematycznie ją modernizujemy – w 2017 r. wymieniliśmy nawierzchnię na odcinku między ulicami Marcepanową a Korbońskiego, zaś w zeszłym roku nowy asfalt położyliśmy na skrzyżowaniu z ulicami Branickiego i Vogla oraz na fragmencie do ul. Europejskiej. 

323 nowe słupy oświetleniowe 

W 2021 r. ul. Przyczółkowa również znalazła się na naszej inwestycyjnej liście. Tym razem skupiamy się na oświetleniu. Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy wstawianie latarń na ciągu pieszo-rowerowym po zachodniej stronie drogi. Na odcinku od Południowej Obwodnicy Warszawy do stacji benzynowej stoi już ponad 100 słupów oświetleniowych. Niebawem zamontowane zostaną kolejne – przewody w specjalnych niebieskich osłonach podciągnęliśmy w ziemi już niemal do ul. Przekornej, a pozostało jeszcze ok. 200 m do granicy administracyjnej miasta. W sumie na całym odcinku pieszym i rowerzystom drogę oświetlały będą 153 ledowe lampy na tylu samo słupach. 

W niedługim czasie powinny przyspieszyć prace na ciągu pieszo rowerowym na północ od POW oraz na drodze serwisowej po wschodniej stronie ul. Przyczółkowej – między ulicami Vogla a Europejską. Tam już rozpoczęliśmy wstępne roboty ziemne związane z układaniem okablowania. Kolejnym krokiem będzie montaż 55 latarń z taką samą liczbą ledowych lamp.

Słupy oświetleniowe staną również przy głównej drodze ul. Przyczółkowej. Zamontujemy je tam, gdzie dziś jeszcze ich nie ma. Chodzi o odcinek od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego, na którym po zmroku kierowcy wciąż zdani są wyłącznie na światła swojego samochodu, a także o ponad 100-metrowy fragment za skrzyżowaniem z Branickiego i Vogla w kierunku POW. Ciemną plamę na oświetleniowej mapie miasta zlikwidują tu 152 ledowe oprawy na 115 nowych latarniach.

 

Więcej nowych latarni i opraw 

To kolejna nasza oświetleniowa inwestycja w tym roku. Niedawno wymianę słupów oświetleniowych i opraw rozpoczęliśmy na pl. Inwalidów. Wcześniej w nowe w nowe lampy wyposażyliśmy ul. Lubelską, gdzie wymieniliśmy 16 latarni, a także ul. Przy Agorze. Na tej drugiej ulicy oświetlenie wymieniliśmy w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, którego realizację zakończy instalacja LED-ów na przebudowywanej ul. Sokratesa. Ponadto niebawem zaczną się prace związane z wymianą oświetlenia na ul. Ratuszowej. Jeszcze w tym roku dokończymy modernizację oświetlenia ul. Grzybowej. 

To jednak nie wszystko. W lipcu zakończyliśmy wymianę oświetlenia we wszystkich czterech tunelach Trasy Łazienkowskiej – przy pl. Na Rozdrożu, pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy Głównym Urzędzie Statystycznym. Ponadto poprawiamy oświetlenie węzłów drogowych – do końca roku zainstalujemy łącznie 2314 lamp na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y.

Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych.

Powered by Projectic.pl