Pl. Inwalidów w całości z pastorałami. Upodobnił się do okolicy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

14-10-2021

Pl. Inwalidów w całości z pastorałami. Upodobnił się do okolicy

Zmodernizowaliśmy oświetlenie na pl. Inwalidów. Stare betonowe latarnie zastąpiliśmy nowoczesnymi typu „pastorał warszawski z 1923 r.”, na których zawiesiliśmy ledowe oprawy.

Nowe oświetlenie pojawiło się na całym placu. Zniknęło łącznie 25 wyeksploatowanych latarni, będących w bardzo złym stanie technicznym i wizualnym. W ich miejscu wstawiliśmy tyle samo słupów typu „pastorał warszawski z 1923 r.” wraz z ledowymi oprawami. Inwestycja już poprawiła bezpieczeństwo ruchu drogowego, bo po zmroku jest jaśniej. Zmniejszyło się także ryzyko wystąpienia awarii, a w skali roku spadnie zużycie energii elektrycznej, bo lampy LED zużywają o prawie 60 proc. mniej prądu niż stare urządzenia.

Nowe słupy sprawiły, że pl. Inwalidów – pod kątem oświetlenia – upodobnił się do najbliższej okolicy. W 2016 r. pastorały zamontowaliśmy na ul. Mickiewicza, a jesienią 2017 r. – na ul. Wojska Polskiego. Tę drugą wyposażyliśmy w latarnie o wysokości 10,5 m, takie też postawiliśmy na placu. Są zdobione stylizowanymi odlewami żeliwnymi w postaci przewiązek, a miejsce łączenia trzpienia słupa z wysięgnikiem zwieńcza ozdoba.

 

Więcej nowych latarni i opraw

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W 2020 r. wymieniliśmy 669 latarni i zamontowaliśmy 1881 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych (w tym 193 w tunelach). W większości wiązało się to również z poprawą infrastruktury towarzyszącej – ułożeniem nowego okablowania i urządzeń sterujących.

W tym roku też prężnie działamy. W zeszłym tygodniu zakończyliśmy modernizację oświetlenia w ciągu ulic Grzybowej i Szosowej, gdzie zdemontowaliśmy 35 słupów betonowych, zastępując je stalowymi konstrukcjami zwieńczonymi ledowymi oprawami. Obecnie prace wciąż toczą się w Wilanowie, gdzie już w całości w latarnie wyposażyliśmy ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Przyczółkowej, a niebawem zaczniemy wstawiać słupy przy głównej drodze na odcinku od ul. Klimczaka do skrzyżowania z ulicami Vogla i Branickiego oraz tuż za nim na ponad 100-metrowym fragmencie w kierunku Południowej Obwodnicy Warszawy.

We wrześniu rozpoczęliśmy wymianę oświetlenia na ul. Ratuszowej. Tu wciąż prowadzone są roboty ziemne, związane z układaniem okablowania. Jaśniej po zmroku jest już za to na ul. Lubelskiej, gdzie wymieniliśmy 16 latarni, a także na ul. Przy Agorze. Na tej drugiej ulicy oświetlenie wymieniliśmy w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, którego realizację zakończy instalacja LED-ów na przebudowywanej ul. Sokratesa.

To jednak nie wszystko. W lipcu zakończyliśmy wymianę oświetlenia we wszystkich czterech tunelach Trasy Łazienkowskiej – przy pl. Na Rozdrożu, pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy Głównym Urzędzie Statystycznym. Ponadto poprawiamy oświetlenie węzłów drogowych – do końca roku zainstalujemy łącznie 2314 lamp na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y.

Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych.

Powered by Projectic.pl