Parkowanie tylko dla mieszkańców. Jak dostać identyfikator B-35 - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

01-09-2020

Parkowanie tylko dla mieszkańców. Jak dostać identyfikator B-35

W rozszerzanej strefie płatnego parkowania na Woli i Pradze-Północ oferujemy kierowcom nowe rozwiązanie. Na niektórych ulicach wyznaczamy strefy, gdzie zaparkować będą mogli tylko mieszkańcy ze specjalnym identyfikatorem. Jak można go otrzymać?

Zgodnie z przepisami, w strefie płatnego parkowania opłaty mogą być pobierane tylko na miejscach postojowych wyznaczonych znakami i liniami. Ich wymiary są ściśle określone – miejsce równoległe na jezdni musi mieć 2 m szerokości, zaś na chodniku – 2,5 m. Ustalone są również parametry dla miejsc skośnych i prostopadłych, a także minimalne szerokości pasów ruchu, jezdni manewrowych i chodnika. Rozszerzanie strefy płatnego parkowania w ubiegłych latach czasami wiązało się z likwidacją niektórych miejsc do parkowania, jeżeli brakowało miejsca by je prawidłowo wyznaczyć (np. ulica była zbyt wąska).

W nowej strefie wprowadzanej na Woli i Pradze-Północ udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na kilkunastu ulicach, gdzie do wyznaczania pełnowymiarowych miejsc postojowych zabrakło nieco przestrzeni, wprowadzimy pilotażowo tzw. strefy tylko dla mieszkańców. Łącznie będzie w nich blisko 600 dodatkowych miejsc dla samochodów.

Na czym to polega?

W takich miejscach pojawią się znaki B-35 „zakaz postoju” z tabliczką określającą że nie dotyczą one posiadaczy odpowiedniego identyfikatora. Przysługuje on mieszkańcom danego osiedla posiadającym abonament mieszkańca. Dokładny podział na obszary i zasady wydawania identyfikatorów można znaleźć w zakładce „Sprawy ZDM”. Co ważne – identyfikator to nie to samo co abonament mieszkańca! Osoby posiadające już abonament, mogą się zgłosić po identyfikator do siedziby ZDM.

To rozwiązanie pozwoli zapewnić mieszkańcom obu dzielnic dodatkowe możliwości parkowania w pobliżu domu. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie stare osiedla nie przewidują odpowiedniej liczby miejsc do zaparkowania i większość mieszkańców parkuje swoje auta na ulicy. Trzeba jednak pamiętać, że w strefie opatrzonej znakiem B-35 bezwzględnie obowiązują ogólne zasady parkowania określone w prawie o ruchu drogowym. Konieczne jest zatem zachowanie co najmniej 1,5 m szerokości chodnika, a także odstępu od przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Dokładny podział na obszary i zasady wydawania identyfikatorów można znaleźć w zakładce „Sprawy ZDM”. Co ważne – identyfikator to nie to samo co abonament mieszkańca! Osoby posiadające już abonament, mogą się zgłosić po identyfikator do siedziby ZDM w godz. 9.30-15.00.

Powered by Projectic.pl