Jaka strefa płatnego parkowania na Żoliborzu? - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Jaka strefa płatnego parkowania na Żoliborzu?

Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Żoliborzu odbyły się w październiku i listopadzie 2020 r. Raport podsumowujący konsultacje społeczne został opublikowany 1 marca 2021. Raport, wraz z odpowiedziami na uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji, jest do pobrania na dole strony.

Przedłużenie terminu wynikało z konieczności drobiazgowego sprawdzenia wszystkich złożonych uwag. Ich liczba była bardzo duża (niemal 800 wiadomości e-mail i wypełnionych formularzy z uwagami), zaś większość uwag dotyczyła szczegółowych rozwiązań projektowych na poszczególnych ulicach. Ich analiza wymagała dodatkowego czasu, dzięki czemu możliwe jest uwzględnienie jak największej liczby uwag.

Strefa płatnego parkowania ma przede wszystkim chronić potrzeby parkingowe lokalnej społeczności. W drugiej kolejności ma pozwalać na odpłatne parkowanie dojeżdżającym spoza dzielnicy. Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród przyjezdnych, zwiększając tym samym szanse na znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom z najbliższej okolicy.

Decyzję o zmianach granic strefy płatnego parkowania podejmują radni m.st. Warszawy. Zanim dojdzie do głosowania, Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje analizy i projekty niezbędne do podjęcia decyzji. Aby jak najlepiej odpowiadały one potrzebom lokalnej społeczności, skonsultowaliśmy je z mieszkańcami.

Mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania na ulicach Żoliborza, a także wynikami pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji.

Aby ułatwić dyskusję, dzielnica została podzielona na 5 mniejszych obszarów:

Mapa przedstawia podział dzielnicy Żoliborz na pięć obszarów na potrzeby konsultacji społecznych. Obszar numer jeden ograniczony jest: ul. Mickiewicza (od zachodu), ul. Krasińskiego (od południa), Aleją Armii Krajowej (od północy), granicą dzielnicy Żoliborz wzdłuż linii Wisły (od wschodu). Obszar numer dwa ograniczony jest: ul. Mickiewicza (od zachodu), ul. Słomińskiego (od południa), ul. Krasińskiego (od północy), granicą dzielnicy Żoliborz wzdłuż linii Wisły (od wschodu). Obszar numer trzy ograniczony jest: ciągiem ulic Słowackiego i Popiełuszki (od zachodu), ul. Słomińskiego (od południa), Aleją Armii Krajowej (od północy), ul. Mickiewicza (od wschodu). Obszar numer cztery ograniczony jest: Aleją Prymasa Tysiąclecia (od zachodu), ul. Krasińskiego (od południa), Aleją Obrońców Grodna (od północy) ciągiem ulic Słowackiego i Popiełuszki (od zachodu), ul. Słomińskiego (od wschodu). Obszar numer pięć ograniczony jest: Aleją Prymasa Tysiąclecia (od zachodu), linią torów kolejowych kolejowej linii obwodowej (od południa), ul. Krasińskiego (od północy), ul. Popiełuszki (od wschodu).

Jak można było wziąć udział w konsultacjach?

Każdemu z 5 obszarów poświęcone było osobne spotkanie on-line transmitowane na portalu YouTube, podczas którego można było zadawać pytania na czacie. W drugiej części spotkania na platformie Zoom można było porozmawiać z urzędnikami i projektantami. Do dyspozycji mieszkańców były również dyżury telefoniczne, na których projektanci i urzędnicy odpowiadali na pytania.

Projekty w wersji elektronicznej są dostępne na naszej stronie, załączniki do pobrania znajdują się na dole strony. Od 28 października projekty w wersji papierowej były też dostępne w  bibliotekach na terenie dzielnicy Żoliborza:

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r., w dniach od 9 do 29 listopada br. biblioteki na terenie dzielnicy Żoliborz były zamknięte. Projekty w wersji papierowej zostały przeniesione do jednej lokalizacji. Można się było tam z nimi zapoznać od 10 listopada do końca konsultacji.

  • Wszystkie obszary (od 1 do 5) – Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Rydygiera 6b
    • tel. 572 726 769
    • czynne:
      • wt., czw. – 11.00 – 19.00,
      • śr., pt. – 12.00 – 19.00,
      • sob., ndz. 10.00 – 19.00

Porozmawiajmy na spotkaniu on-line

od godziny 17:30

Każdemu z pięciu obszarów było poświęcone osobne spotkanie on-line.

Spotkania składały się z dwóch części.

CZĘŚĆ I

od godz. 17:30 – spotkanie na YouTube

Podczas pierwszej części można było obejrzeć prezentacje oraz zadawać pytania i dyskutować na czacie.

CZĘŚĆ II

od ok. godz. 19 – moderowana dyskusja na platformie Zoom

W drugiej części można było porozmawiać z urzędnikami i projektantami. Ta cześć nie była transmitowana na YouTube. Osoby chcące dołączyć do dyskusji na ZOOM przesyłały swoje zgłoszenie na adres e-mail dedykowany dla danego obszaru.

Do dyspozycji mieszkańców były również dyżury telefoniczne, na których projektanci i urzędnicy będą odpowiadali na pytania.

na dyżurze telefonicznym z projektantami i urzędnikami

pod numerem 514 498 418, w godzinach 10:00 – 14:00

  • obszar 3 – 29 października (czwartek)
  • obszar 2 – 6 listopada (piątek)
  • obszar 5 – 9 listopada (poniedziałek)
  • obszar 1 – 10 listopada (wtorek)
  • obszar 4 – 12 listopada (czwartek)

Można było też przesłać swoje uwagi do projektów

mailowo na adres sppnzoliborz@zdm.waw.pl

lub za pomocą formularza elektronicznego

Pełny raport z konsultacji społecznych dostępny jest pod adresem: konsultacje.um.warszawa.pl/sppn_zoliborz.

w terminie do 20 listopada 2020 roku włącznie.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl