FAQ - Pytania i odpowiedzi - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

FAQ – Pytania i odpowiedzi

 • 1. Po co jest Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN)?

  SPPN ma na celu uporządkowanie parkowania w centralnej części miasta. Wprowadzenie opłaty za postój zwiększa rotację miejsc, skłania kierowców do krótszego postoju, a część zniechęca do wjeżdżania do strefy. Dzięki SPPN wszystkie miejsca postojowe są oznaczone i możliwe jest parkowanie tylko na wytyczonych parkingach. Mieszkańcy strefy mogą skorzystać z zakupu abonamentu, uprawniającego do darmowego postoju w pobliżu miejsca zamieszkania.

  SPPN realizuje politykę transportową miasta, w szczególności ogranicza dostępności określonych obszarów dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.

  Szczegóły dotyczące płatności są dostępne z zakładce „opłata za postój”.

  O abonamencie mieszkańca przeczytasz w zakładce „abonament mieszkańca”.

 • 2. Jak mogę zapłacić za parkowanie?

  Opłaty za parkowanie należy zapłacić niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu. Zachęcamy do płatności mobilnych (SkyCash i MoBilet), opłatę można wnieść też w najbliższym parkomacie. Szczegóły dotyczące płatności są dostępne z zakładce „opłata za postój”.

  Wygodna instrukcja jak krok po kroku dokonać płatności przy pomocy aplikacji jest w artykule „Jak płacić za parkowanie”.

 • 3. Gdzie mogę wyrobić abonament mieszkańca?

  Sprawy związane z abonamentem mieszkańca załatwiane są w każdym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

  Szczegóły dotyczące abonamentu oraz godziny pracy POP-ów, można sprawdzić w zakładce „Abonament mieszkańca”.

  Z powodu znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach, ponownie jesteśmy zmuszeni wprowadzić szereg zmian i zaleceń dla mieszkańców, aby do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przedłużenie lub uzyskanie nowego abonamentu mieszkańca, który uprawnia do bezpłatnego parkowania w płatnej strefie, od 2 listopada 2020 r. jest możliwe również przez internet. Szczegóły procedury, wraz z załącznikami, opisane są w linku. 

 • 4. Jaki zasięg ma strefa płatnego parkowania?

  Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) obejmuje wybrane obszary dzielnic: Śródmieścia, Mokotowa, Ochoty, Woli i Pragi-Północ .

  Dokładny zasięg, wraz z uchwałami powołującymi SPPN jest w zakładce „O strefie SPPN”

  15 listopada wejdzie w życie uchwała Rady m.st. Warszawy o rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o Ochotę i Żoliborz. Zasięg strefy będzie następujący:

 • 5. Kiedy strefa płatnego parkowania rozszerzy się o Ochotę i Żoliborz?

  Uchwała Rady m.st. Warszawy o rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) o Ochotę i Żoliborz uprawomocniła się i wejdzie w życie 15 listopada.

 • 6. Dlaczego obszar SPPN zostanie powiększony?

  Rozszerzanie strefy płatnego parkowania ma na celu zwiększenie dostępności miejsc parkingowych na obszarze nowej strefy. Doświadczenia z istniejącej strefy potwierdzają, że wprowadzenie opłat zniechęca część kierowców do wjeżdżania do strefy, skłania również do krótszego postoju, zwiększając rotację i ułatwiając znalezienie wolnego miejsca. Mieszkańcy strefy mogą skorzystać z zakupu abonamentu, uprawniającego do darmowego postoju w pobliżu miejsca zamieszkania.

 • 7. Teoretycznie zaparkowałem/am w strefie, ale nie widzę parkomatu. Co mam zrobić?

  Do opłacenia parkowania nie jest konieczny parkomat. Warto spróbować aplikacji – nie jest to trudne, a gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo. Strefę płatnego parkowania w Warszawie obsługuje dwóch operatorów mobilnych: MoBilet i SkyCash. O płatnościach mobilnych można dokładniej przeczytać w zakładce „Płatności mobilne”.

  Parkomaty SPPN oznaczone są na górze żółtym paskiem i herbem Warszawy. Urządzenia rozmieszczone są co kilkadziesiąt metrów, co powinno spowodować, że są w zasięgu wzroku wysiadającego z samochodu kierowcy. 

  Wszystkie parkomaty zaznaczone są na mapie na naszej stronie.

  Niezauważenie parkomatu lub brak możliwości uiszczenia opłaty za jego pośrednictwem, nie zwalnia kierowcy z obowiązku opłacenia postoju w SPPN. Za brak płatności może zostać wystawiony dokument opłaty dodatkowej i nałożona kara w wysokości 250 zł. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej albo otrzymania wezwania do zapłaty, jej wysokość wynosi 170 zł.

 • 8. Co się stanie, jeśli mój samochód będzie parkował 10 min dłużej niż zapłaciłem/am?

  Przekroczenie opłaconego czasu postoju, w przypadku kontroli, skutkuje wystawieniem dokumentu opłaty dodatkowej. Wynosi ona 250 zł (w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej albo otrzymania wezwania do zapłaty, jej wysokość wynosi 170 zł). Nie ma znaczenia czy kontrola nastąpi 5 min po upływie opłaconego czasu, czy po godzinie lub więcej.

  Opłatę za pakowanie można wnieść na dwa sposoby: na konkretny czas lub z funkcją “start-stop”. Pierwszy sposób oznacza opłacenie dokładnej kwoty do precyzyjnie określonej godziny. W ten sposób można płacić w parkomacie lub mobilnie. 

  Aplikacje mobilne dodatkowo umożliwiają określenie dokładnej godziny zakończenia parkowania. Płatność pobierana jest za rzeczywisty czas postoju auta w strefie. Po zakończeniu parkowania należy po prostu zaznaczyć to w aplikacji. O płatnościach mobilnych można przeczytać w sekcji „Parkowanie”, która znajduje się w zakładce „Sprawy ZDM”. 

 • 9. Co mi grozi, jeśli nie zapłacę za parkowanie w strefie płatnego parkowania?

  Kara za brak opłaconego postoju w strefie wynosi 250 zł. To tzw. opłata dodatkowa. W przypadku jej uiszczenia w terminie 7 dni od wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej albo otrzymania wezwania do zapłaty, jej wysokość wynosi 170 zł.

 • 10. Jak mogę sprawdzić, czy mam nałożoną opłatę dodatkową?

  Informację o opłacie dodatkowej można sprawdzić w osobnej zakładce na naszej stronie internetowej w sekcji „Parkowanie”.

 • 11. Czym skutkuje zaparkowanie za znakiem zakaz postoju, z tabliczką “nie dotyczy posiadaczy identyfikatora B-35”, bez takiego identyfikatora?

  W takiej sytuacji kierowcy grozi mandat karny za niedostosowanie się do znaku B-35. Zgodnie z taryfikatorem z 2020 r. jest to 100 zł i 1 punkt karny.  

 • 12. Jak kontrolowana jest strefa płatnego parkowania?

  Strefę codziennie kontroluje ok. 50 kontrolerów ZDM, którzy sprawdzają uczciwość parkujących. Dodatkowo wspierają ich trzy specjalne samochody z systemem e-kontroli, które skanują tablice rejestracyjne, kontrolując wniesienie opłaty. Jedno auto ma skuteczność porównywalną z dziesięcioma dwuosobowymi patrolami.

  Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego kontrolują też łączone patrole kontrolerów i Straży Miejskiej.

 • 13. W mojej okolicy pojawiły się zakazy postoju z tabliczką “nie dotyczy posiadaczy identyfikatora”. Jak mogę zdobyć taki identyfikator?

  Aby uzyskać identyfikator B-35, należy udać się do siedziby Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej 120, od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00. W celu uzyskania identyfikatora, należy okazać ważny abonament mieszkańca SPPN.

  Identyfikator B-35 wydawany jest na ten sam numer rejestracyjny pojazdu, na który został wydany abonament mieszkańca SPPN.

 • 14. Czy w przypadku, kiedy zapomnę identyfikatora mieszkańca B-35, mogę zostawić samochód w strefie i udać się po ten identyfikator?

  Tak, ale wiąże się to z ryzykiem otrzymania mandatu ze strony Straży Miejskiej. Straż Miejska nie posiada wykazu osób, które mają taki identyfikator. Jeśli strażnicy miejscy nie dostrzegą go za szybą samochodu, wypiszą mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Kary w takim przypadku nie nałożą natomiast nasi kontrolerzy, ponieważ ZDM posiada bazę numerów rejestracyjnych, na które został wystawiony abonament.

 • 15. Czy na abonamencie mieszkańca mogę zmienić wybrane już wcześniej parkomaty?

  Niestety, nie ma takiej możliwości.

 • 16. Jak sprawdzę zasięg parkomatu?

  Dla abonamentów mieszkańca obecnie przyjmuje się, że każdy parkomat ma promień zasięgu 100 m.

  Symulator zasięgów jest dostępny na mapie.

 • 17. Ile zapłacę za parkowanie?

  Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-20:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu.

  Obowiązują następujące stawki za postój:

  • pierwsza godzina – 3,90 zł,
  • druga godzina – 4,60 zł,
  • trzecia godzina – 5,50 zł,
  • czwarta i kolejne godziny – 3,90 zł.

  Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

 • 18. Mam dwa samochody zarejestrowane na siebie. Czy mogę mieć dwa abonamenty?

  Nie, możliwe jest uzyskanie tylko jednego abonamentu na osobę.

 • 19. Z małżonką/małżonkiem posiadamy dwa auta. Czy możemy mieć dwa abonamenty?

  Tak, możliwe jest otrzymanie jednego abonamentu na osobę.

 • 20. Czy mogę wybrać np. 4 parkomaty pod domem i 4 w innej dzielnicy? Albo kilka blisko domu, a resztę w miejscach ważnych dla mnie?

  Mieszkańcy SPPN są uprawnieni do abonamentu mieszkańca, umożliwiającego bezpłatny postój w rejonie do 8 parkomatów w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania. Nie można wybierać parkomatów w ramach abonamentu poza miejscem zamieszkania. Wtedy należy opłacić opłatę za postój zgodnie z cennikiem.

 • 21. Mam firmę zlokalizowaną w strefie płatnego parkowania. Co z właścicielami usług? Czy mogą starać się o abonament?

  Abonament mogą otrzymać jedynie mieszkańcy strefy.

 • 22. Jestem zameldowany/a czasowo, czy mogę otrzymać abonament?

  Tak, osoby zameldowane czasowo także mogą otrzymać abonament. O abonamencie mieszkańca przeczytasz w zakładce „abonament mieszkańca”.

 • 23. Co w przypadku, kiedy mam samochód z leasingu lub na firmę?

  Abonament mieszkańca przysługuje osobom zameldowanym na stałe lub czasowo i posiadającym samochód (na własność lub na podstawie innego dokumentu, np. powierzenia lub umowy z pracodawcą). Szczegóły znajdziesz w zakładce „abonament mieszkańca”.

 • 24. Mój samochód nie jest zarejestrowany w Warszawie. Czy muszę go przerejestrować, aby otrzymać abonament?

  Nie ma takiej potrzeby. Trzeba być zameldowanym na terenie SPPN.

 • 25. Kto zatwierdził projekt miejsc parkingowych w danej lokalizacji? Dlaczego zmieniła się organizacja ruchu w mojej okolicy?

  Wszystkie projekty zatwierdza zarządca ruchu, czyli Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym.

Powered by Projectic.pl