Konsultowany obszar obejmuje Saską Kępę i część osiedla Kamionek. Rozszerzenie o ten rejon Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) ma chronić tam potrzeby parkingowe lokalnej społeczności. Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród „przyjezdnych”, zwiększając tym samym szanse na łatwe znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom, którzy mając abonament, nie musza płacić za postój. W drugiej kolejności strefa ma zwiększać rotację na miejscach postojowych, by z każdego mogło skorzystać więcej kierowców niż dziś.
Decyzję o zmianach granic strefy płatnego parkowania podejmują radni m.st. Warszawy. Zanim dojdzie do głosowania, Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje analizy i projekty niezbędne do podjęcia decyzji. Aby jak najlepiej odpowiadały one potrzebom lokalnej społeczności, konsultujemy je z mieszkańcami.
Konsultacje już się rozpoczęły, potrwają do 19 grudnia. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania na Saskiej Kępie i części Kamionka. Będzie też możliwe zgłaszanie do nich uwag. Ponadto mieszkańcy poznają wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. Chcemy też przybliżyć zasady korzystania ze strefy i możliwości jakie mają osoby mieszkające w strefie płatnego parkowania. Konsultacje nie dotyczą samego wprowadzenia SPPN – decyzja o ewentualnym rozszerzeniu strefy zostanie podjęta przez Radę m.st. Warszawy.
Na Saskiej Kępie analizowano już wprowadzenie SPPN – w 2015 r. Wykonana wówczas analiza była oparta ściśle na wytycznych ustawowych i zakładała likwidację wszystkich miejsc postojowych, których parametry nie pozwalają na ich oznakowanie i pobieranie opłat. Na wielu wąskich uliczkach oznaczało to znaczne ograniczenie liczby miejsc postojowych. Z perspektywy czasu było to błędne założenie, które odbiłoby się na niekorzyść mieszkańców. Dlatego obecnie założeniem jest zachowanie takich miejsc i oznaczenie ich znakiem „zakaz postoju”, który nie dotyczy mieszkańców. W ten sposób pozostanie możliwość postoju na takich odcinkach.
Spotkania, dyżury i spacer
Aby ułatwić dyskusję, teren Saskiej Kępy i Kamionka podzieliliśmy na cztery mniejsze obszary (tzw. podobszary). Każdemu z tych obszarów poświęcone będą osobne spotkania: otwarte (stacjonarne) i online. Spotkania online będą transmitowane na portalu YouTube, a podczas transmisji będzie można zadawać pytania na czacie. W drugiej części spotkania na platformie Zoom będzie można porozmawiać z urzędnikami i projektantami. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na sppnonline@gmail.com i poinformuj nas, w którym spotkaniu (o którym podobszarze) chcesz uczestniczyć. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.
Do dyspozycji mieszkańców będą również dwa dyżury konsultacyjne. Oba odbędą się w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 przy ul. Nobla 18 – pierwsze 3 grudnia (piątek) w godz. 10-12, a drugie 8 grudnia (środa) w godz. 12-14. Ponadto 8 grudnia zaplanowaliśmy spacer dla przedsiębiorców. Odbędzie się w godz. 10-12, a rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Lipskiej.
Uwagi można zgłaszać mailowo na adres sppnpragapld@zdm.waw.pl do 19 grudnia 2021 r.
Więcej informacji o konsultacjach i terminy spotkań na podstronie poświęconej konsultacjom SPPN na Pradze-Południe, dotyczącym Saskiej Kępy i części Kamionka.
Projekty organizacji ruchu
Na dole strony zostały udostępnione do pobrania wstępne projekty organizacji ruchu. Są podzielone na cztery foldery, odpowiadające podobszarom na jakie, dla ułatwienia całego procesu, został podzielony teren poddawany konsultacjom. W odnalezieniu projektu w konkretnym folderze pomoże poniższa tabela, z której można też bezpośrednio pobrać pliki dla pojedynczych ulic. Niektóre ulice (np. Angorska czy Francuska) leżą na granicy kilku podobszarów. W takich przypadkach plik z projektem organizacji ruchu występuje w tabeli tylko raz (z odpowiednią adnotacją), ale jest dostępny w kilku folderach.
Projekty zamieszczone na stronie nie są zatwierdzone i ostateczne. To wstępne propozycje przygotowane w celu dalszej rozmowy na ich temat z mieszkańcami.
podobszaru konsultacji | arkusza projektowego | informacje | projekt organizacji ruchu |
||
---|---|---|---|---|---|
podobszaru konsultacji | arkusza projektowego | dodatkowe informacje | projekt organizacji ruchu |